Program podporuje rozvoj košického kraja, posilňovanie dôvery a zvyšovanie tolerancie medzi ľuďmi a komunitami. Vytvára príležitosť pre organizácie, ktoré chcú reálne prispieť k zmene, podporiť diverzitu a rozmanitosť v našom kraji.
Nerovný prístup k príležitostiam zažíva stále mnoho ľudí – v zamestnaní, vo vzdelávaní, verejných inštitúciách či v každodennom živote. Nepriaznivé zaobchádzanie sa často deje na základe rodu, etnicity, farby pleti, veku, sexuálnej orientácie, náboženstva, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k etnickej skupine, zdravotného znevýhodnenia a pod. Diskriminácia sa prejavuje obmedzeným prístupom k službám, opovrhujúcimi postojmi či nenávistnými prejavmi. Práve preto sme sa v Magne pre región zamerali na projekty, ktoré búrajú predsudky, posilňujú inklúziu, podporujú rozmanitosť a zapájajú znevýhodnené skupiny do spoločenského života.
Ciele programu
- Poukázať na diskrimináciu a možnosti, ako ju riešiť.
- Zvyšovať povedomie o rozmanitosti a inklúzii v oblasti vzdelávania, zamestnávania a komunitného života.
- Prinášať praktické riešenia na zlepšenie začleňovania znevýhodnených skupín do spoločnosti.
- Povzbudiť dobrovoľnícku angažovanosť zamestnancov spoločnosti Magna, s ktorou program realizujeme.
Témy programu
Podporíme projekty, ktorých aktivity búrajú pretrvávajúce mýty a predsudky v spoločnosti, prepájajú rôznorodé alebo zdanlivo nespojiteľné svety a vytvárajú medzi nimi mosty. Aktivity majú dopad na široké spektrum rôznorodých skupín, najmä minoritných alebo zraniteľných. Ide o vzdelávacie aktivity, diskusie, zber dát, šírenie osvety a pod.
Podporíme projekty, ktoré priamo v teréne pracujú s jednou alebo viacerými zraniteľnými skupinami na posilnení ich začleňovania a obhajobe ich práv.
Podporíme projekty, ktorých aktivity sa zameriavajú na obhajovanie a presadzovanie overených riešení, ktoré zlepšujú ochranu práv zraniteľných skupín, napríklad návrhy na zlepšenie prístupu k vzdelaniu alebo zamestnaniu pre ľudí so zdravotným postihnutím. Advokačné aktivity môžu byť aplikované na lokálnej, regionálnej alebo národnej úrovni smerom k rôznorodým relevantným aktérom/sektorom.
Grantový program podporí projekty, ktoré sa zameriavajú na akékoľvek minoritné a zraniteľné skupiny. V žiadosti o grant je potrebné zdôvodniť a uviesť, s akými problémami sa konkrétna skupina stretáva a ako ich projekt rieši.
Podmienkou uchádzania sa o grant v tejto výzve je zapojenie minimálne jedného zamestnanca spoločnosti Magna do projektu už v čase prípravy projektu (ako dobrovoľníka, člena organizácie, a pod.) a/alebo vytvorenie konkrétnej príležitosti na dobrovoľnícku účasť pre zamestnancov spoločnosti (Magna poskytne dobrovoľníkov pre relevantnú vytvorenú dobrovoľnícku príležitosť po udelení grantu).
Program uprednostní projekty, ktoré spolupracujú s minimálne jednou partnerskou organizáciou (mimovládne neziskové organizácie, samosprávy, školy, súkromný sektor a podobne), ktorá sa podieľa na projekte finančne alebo nefinančne.
Prostredníctvom tejto výzvy prerozdeľujeme 20 000 eur, na jeden projekt je možné získať najviac 3 000 eur.
⋙ Pre každý projekt sa vyžaduje spolufinancovanie vo výške minimálne 10 % z celkového rozpočtu, a to finančným alebo nefinančným vkladom žiadateľa alebo partnera projektu. Nefinančný vklad (dobrovoľnícka práca, darovaný materiál a pod.) musí byť preukázateľný (zmluva, čestné vyhlásenie, iný relevantný doklad) a jeho výška realisticky vyčíslená.
Spolufinancovanie partnera projektu je potrebné preukázať čestným vyhlásením partnera (link na čestné vyhlásenie nájdete v kompletnej výzve nižšie) o poskytnutí vkladu už pri podaní žiadosti o grant.
Grant bude úspešným žiadateľom poskytnutý v dvoch platbách. Prvá platba (80 %) bude poskytnutá po podpise zmluvy o poskytnutí grantu. Druhá platba (max. 20 %) bude poskytnutá po vyčerpaní celej sumy grantu (100 %) a po schválení záverečnej správy a vyúčtovania projektu Karpatskou nadáciou.
Ako je program financovaný?
Grantový program Magna pre región realizujeme so spoločnosťou Magna a je financovaný z Nadačného fondu Magna spravovaného Karpatskou nadáciou.
Otázky a odpovede
Do 17. 2. 2025 do 23:59 hod.
O finančné prostriedky sa môžu uchádzať mimovládne neziskové organizácie, samosprávy a stredné školy so sídlom v Košickom samosprávnom kraji, a to:
- Občianske združenia registrované podľa zákona č. 83/1990 Z. z. v znení neskorších predpisov.
- Neziskové organizácie poskytujúce všeobecne prospešné služby registrované podľa zákona č. 213/1997 Z. z. v znení neskorších predpisov.
- Neinvestičné fondy registrované podľa zákona 147/1997 Z. z. v znení neskorších predpisov.
- Nadácie registrované podľa zákona č. 34/2002 Z. z. v znení neskorších predpisov.
- Miestne samosprávy (obce a mestá) z Košického samosprávneho kraja.
- Stredné školy so sídlom v Košickom samosprávnom kraji, ktoré sú zriadené podľa § 19 zákona č. 596/2003 Z. z. v znení neskorších predpisov, s výnimkou tých, ktoré sú zriadené podľa § 19 ods. (2) písmeno e).
- Slovenský červený kríž podľa zákona č. 460/2007 Z. z. v znení neskorších predpisov pôsobiaci v Košickom kraji.
Realizácia podporených projektov musí prebiehať v Košickom samosprávnom kraji. Žiadateľ môže podať v tejto výzve iba jednu žiadosť o grant.
Všetky podmienky a dôležité informácie nájdete TU.
Cez online formulár na tomto linku.
Konzultácie k výzve bude poskytovať Karpatská nadácia mejlom alebo telefonicky v pracovných dňoch od 9 .1. 2025 do 17. 2. 2025 v čase od 10:00 do 15:00 hod.
Kontakt: Ing. Andrea Azari, senior manažérka grantových programov
andrea.azari@karpatskanadacia.sk, 0907 628 592
Výsledky budú zverejnené 7. 4. 2025 (informovať žiadateľov budeme mejlom a následne výsledky uverejníme ja na webovej stránke nadácie v sekcii Novinky a na sociálnych sieťach nadácie.
Zoznam podporených projektov nájdete TU.