Spája nás toľko veľa vecí. Milujeme naše mestá, obce, hory, radi sa smejeme, tancujeme a pochutnávame si na dobrých jedlách. A radi pomáhame iným. Posledné roky sa však čoraz viac „stretávame“ na sociálnych sieťach, podľa ktorých si vytvárame aj názory na rôzne témy. A zabúdame pri tom na to, že dôležité je pozrieť si do očí a podať si ruky. Aj preto sme na naše 30. narodeniny zorganizovali Festival porozumenia, na ktorom sme sa stretli, tancovali, počúvali inšpiratívne príbehy i myšlienky a mali sme sa dobre.
Celú fotogalériu nájdete na konci článku.

Hudobný výber festivalu nebol náhodný. Kapely Puding Pani Elvisovej a Chiki Liki Tu-a sa tešia veľkej obľube a vyšantia sa na nich deti, rodičia, mladí aj seniori. A okrem toho, obe kapely tento rok tiež oslávili 30. rokov.


Keď sme pri číslach, Spišské divadlo si na festival prinieslo vyše 30 ľudí, aby dokázali postaviť vlastný stage a zahrať neuveriteľne krásne predstavenie Panoptikum. Pavarotti, Chaplin, magické kostýmy, úchvatná hudba a tanec – to všetko si pochvaľovali nielen deti, ale aj očarení dospeláci.

Festival otvorilo Bábkové divadlo Košického kraja s hrou Koza odratá a jež, ktorá deťom (a nielen im) ukázala, že aj malý ježko dokáže byť silnejší ako vlk či medveď a poraziť prefíkanú líšku.

Posolstvom z bábkového predstavenia môžeme premostiť na Zónu mimovládok. V nej sa prezentovali rôzne občianske združenia, aby ľuďom ukázali, že aj malé združenie dokáže veľké veci. Mimovládky, to sú vlastne ľudia – naši kamaráti, susedia či neznámi jednotlivci, ktorí sa spojili, aby sa len neprizerali, čo sa okolo nich deje, ale sami zlepšovali svoje okolie a pomáhali iným. A na festivale pripravili pre návštevníkov úžasné aktivity, za čo všetkým veľmi pekne ďakujeme.



O občianskych združeniach sme sa rozprávali aj v diskusii Načo sú nám mimovládky? Žofia Teplická z Karpatskej nadácie, Martina Švekušová z Centra včasnej interakcie v Košiciach a Matej Repel zo Slovenskej ornitologickej spoločnosti Birdlife Slovensko vysvetlili, čo by sa stalo, keby tieto organizácie neexistovali. Spoločne premýšľali aj nad tým, prečo časť verejnosti na mimovládky útočí. Okrem toho, že to preberá od vrcholových politikov, môže byť problém aj v tom, že niektorí ľudia nevedia, čo to tie mimovládky sú a prečo tie veci robia. A preto je našou úlohou o tom čo najjasnejšie hovoriť.

Inšpiratívne myšlienky odzneli aj na diskusii My a tí druhí s našou najúspešnejšou paraolympioničkou Henrietou Farkašovou, autorkou knihy Nezdolná Valériou Kentošovou a Marekom Lucom, ktorý pri skoku do vody ochrnul a teraz pomáha iným ľuďom so zdravotným znevýhodnením. Diskusiu moderovala Oli Džupinková a všetci sa zhodli, že keď sa budeme rešpektovať a nebudeme sa navzájom súdiť, bude to mať prospech pre celú našu spoločnosť. Zároveň je veľmi dôležité mať okolo seba rodinu a tých správnych ľudí, a to potrebujeme všetci, bez ohľadu na to, či máme zdravotné znevýhodnenie.

O životných úlohách mužov a žien diskutovali feministka Monika Bosá, riaditeľka výrobného závodu Katarína Vaškovičová a vysokoškolský pedagóg Gabriel Lukáč. Diskusiu Kto má navarené a kto slovo? viedla riaditeľka Karpatskej nadácie Veronika Miškech Fričová a so svojimi hosťami otvorili silné témy, ktoré ovplyvňujú životy žien, mužov, ale aj mladých dievčat a chlapcov. Okrem iného sa diskutujúci zhodli na tom, že keď sa v spoločnosti začalo rozprávať o rodovej rovnosti, zameralo sa na strasti, ktoré zažívajú ženy, ale zabudlo sa pri tom myslieť aj na chlapcov a mužov. Rovnosť by ale mala byť rovnaká pre všetkých. A potrebujeme viac hovoriť o tom, ako nás všetkých, ženy aj mužov, rodová rovnosť obohatí.

Nech je program akokoľvek kvalitne vystavaný, bez dobrého jedla by si festival nikto neužil. Naša Gastro zóna ponúkla rómske špeciality z obce Červenica, polievky v jedlom kornútiku od Soup Culture, v Košiciach preslávené hotdogy od Robin Street Food, chrumkavú dobrotu od Churros Amigos, dimsum knedlíčky od Naparene a remeselnú kávu od Doraz Café. O alko, nealko, ale aj rôzne limonády a dobroty sa postarala Papa v Kasárňach/Kulturpark.

Okrem toho si mohli návštevníci vymeniť knihy, oddýchnuť si v tichej zóne či pozrieť si výstavu fotografií Karpatskej nadácie.
Vstup na festival bolo bezplatný, pretože v nadácii sme chceli, aby ho mohli navštíviť aj ľudia či rodiny, ktorí by si lístok nemohli dovoliť.
A podarilo sa nám to vďaka našim partnerom, za čo im veľmi pekne ďakujeme.
Fotogalériu nájdete nižšie (autor: Jakub Čepek).
Festival porozumenia sme organizovali v spolupráci s:

Partneri festivalu:





Festival podporili aj:


