Máš alebo sa snažíš získať darcov žijúcich v inej európskej krajine?
Inšpiruj ich, aby podporili aktivity tvojej organizácie s využitím daňových výhod.
Využi možnosť darovania prostredníctvom siete Transnational Giving Europe (TGE).
Darcovia, žijúci v týchto 19 európskych krajinách, majú možnosť darovať tvojej organizácii na Slovensku a využiť pri tom všetky daňové výhody krajiny, kde sídlia.
TGE partnerstvo európskych nadácií a asociácií uľahčuje fyzickým aj právnickým osobám cezhraničné darovanie s využitím daňových výhod. V súčasnosti sú členmi TGE organizácie z týchto krajín: Belgicko, Bulharsko, Chorvátsko, Estónsko, Francúzsko, Nemecko, Grécko, Maďarsko, Írsko, Luxembursko, Holandsko, Taliansko, Poľsko, Rumunsko, Slovensko, Slovinsko, Švajčiarsko, Španielsko, Portugalska a Veľká Británia. Väčšina z nich ponúka darcom daňové výhody, ktoré je možné prostredníctvom TGE využiť pri cezhraničnom darcovstve. (Írsko, Holandsko a Portugalsko v súčasnosti umožňujú darovanie len do ich krajiny.)
Získaj prehľad daňových výhod v krajinách siete TGE.
Slovenská daňová legislatíva neumožňuje darcom žiadne daňové výhody. Ako neziskový subjekt v Slovenskej republike však môžeš vďaka TGE využívať daňové výhody pre darcov iných štátov.
Od roku 2007 bolo prostredníctvom siete TGE darovaných viac ako 155,9 miliónov eur. V roku 2021 to bolo viac ako 30,6 miliónov eur – o takmer 9 % viac ako v predošlom roku. 10 977 darcov využilo služby TGE v roku 2021. Až 95 % boli individuálni darcovia a 5 % firemní darcovia. Najviac darov pravidelne odchádza od darcov zo Švajčiarska, Veľkej Británie a Nemecka a najviac darov pravidelne prijímajú organizácie z Belgicka, Veľkej Británie a Francúzska.
Ako to funguje
- Organizácia/žiadateľ, ktorá prijíma finančný dar zo zahraničia kontaktuje TGE partnera vo svojej krajine – na Slovensku Karpatskú nadáciu cez tge@karpatskanadacia.sk.
- Žiadateľ vyplní online žiadosť o zaradenie do zoznamu prijímateľov a doplní ju o povinné dokumenty.
- Miestny TGE partner (u nás Karpatská nadácia) preverí oprávnenosť žiadateľa prijať dar prostredníctvom TGE. Ak je oprávnenosť žiadateľa potvrdená na úrovni miestneho partnera, nasleduje schvaľovanie partnerov v krajinách, kde má žiadateľ potenciálnych darcov prípadne, kde chce darcov vyhľadávať.
- Darca pošle svoj dar pre žiadateľa partnerovi TGE vo svojej krajine a tá ho pošle žiadateľovi priamo, alebo prostredníctvom príslušného TGE partnera.
- Darca získa od príslušného TGE partnera príslušné potvrdenie o dare, ktoré slúži ako poklad k získaniu daňovej výhody v zmysle domácej legislatívy.
- 5 % z daru ide TGE partnerským organizáciám a sieti TGE, ktoré darovanie sprostredkujú. Z toho 2 % TGE v krajine darcu, 2 % TGE v krajine obdarovaného a 1 % sieti TGE na skvalitňovanie poskytovaných služieb.
- TGE nemôže robiť fundraising za vás. Darcov musíte identifikovať a osloviť sami. TGE vám však pomôže v tom, aby mohli vaši zahraničný darcovia využívať daňové výhody vlastnej krajiny napriek tomu, že svoje dary posielajú vám.
Aký typ darcov môže TGE využiť?
- Fyzické osoby, napríklad Slováci žijúci v inej európskej krajine, ktorí chcú darovať slovenským neziskovkám;
- právnické osoby, napríklad firmy, so sídlom v krajine v sieti TGE, ktoré majú záujem darovať organizácii v inej krajine v rámci TGE siete;
- nadnárodné spoločnosti s registrovaným sídlom v inej krajine.
Aký typ prijímateľov zo Slovenska môže TGE využiť?
- Mimovládne neziskové organizácie rôznych právnych foriem – napríklad: občianske združenia, nadácie, neziskové organizácie, neinvestičné fondy, Slovenský červený kríž;
- neziskové kultúrne organizácie – napríklad: divadlá, kiná, galérie;
- neziskové vzdelávacie inštitúcie – napríklad: univerzity, školy, knižnice.
Darca aj prijímateľ daru musia byť v krajinách TGE siete.
Výhody služieb TGE:
- spoľahlivá sieť,
- preverenie existencie a kvality obdarovaných organizácií,
- daňovo výhodné darovanie za hranice,
- flexibilný a efektívny manažment darov,
- jednoduchý štandardný proces,
- celoeurópske príležitosti na darovanie a získavanie zdrojov,
- expertíza v oblasti daňovej legislatívy členských krajín,
- administrácia procesu za vopred stanovený poplatok.
Viac informácií o Transnational Giving Europe nájdete na www.transnationalgiving.eu