Irma sa nevzdáva…

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Často si kladiem otázku, ako by som bola dopadla ja, keby som nebola mala normálny domov, rodičov, ktorí sa síce v skromnosti ale starali o všetko, čo som potrebovala. Mama mi denne čítala rozprávku na dobrú noc, kým som bola malá a sedela so mnou nad domácimi úlohami denne až do piatej triedy. Bývam v Moldave nad Bodvou, v meste kde je rómska komunita početná. Veľká časť Rómov nášho mesta žije v osade na Budulovskej ulici. Je to miesto, kam väčšina Moldavčanov nikdy nevkročila a súčasne ho nenávidí veľká časť z nich.

7.apríla 2017, Laura Dittel, riaditeľka Karpatskej nadácie

Osada na Budulovskej je domovom vyše tisícky ľudí – dospelých a detí, ktorí žijú v zdevastovaných bytovkách a v chatrčiach. Deti pravdepodobne nikdy nepoznajú čo je riadny domov, raňajky či Vianoce. Ich rodičia zväčša nemajú dokončené ani základné vzdelanie a pravdepodobne nikdy nepracovali. Deti často nechodia poriadne do školy a zrejme skončia bez vzdelania ako ich rodičia.

Komunitné centrum pre nich predstavuje často jediné miesto, kde je čisto, kde sa s nimi niekto zaoberá, kde sa môžu bezpečne hrať. Radi sa sem vracajú.

Pre pani Irmu to bolo miesto, kde realizovala to, čoho sa jej ako dieťaťu z osady nikdy nedostalo. Už ako školáčka sa rozhodla ísť inou cestou a mala šťastie, že mala učiteľov, ktorí videli jej snahu a podporovali ju. Namiesto učňovky sa dostala na gymnázium. Všetci v jej okolí jej predpovedali, že bude ako ostatné rómske ženy – rodiť veľa detí a starať sa o domácnosť. Pani Irma však okrem toho, že vychovala štyri deti, začala pracovať. Keď dostala prácu ako asistentka v Komunitnom centre, jej najmladšie malo ešte len dva roky a preto stála pred dilemou. Nakoniec sa s manželom dohodli, on ostal po zvyšok doby na materskej a ona šla pracovať. V rómskej komunite to bolo opäť niečo nemysliteľné, ale ona „to dala“.

Po 11 rokoch je pani Irma „na ulici“. Stratila prácu kvôli pravidlám. V štáte, v ktorom sú pravidlá také dôležité PRE VŠETKÝCH. Nenašiel sa nikto, kto by sa v tejto situácii zamyslel a hľadal cestu. Irma sa však opäť nevzdáva. Rozhodla sa študovať, aby raz dokázala tým pravidlám vyhovieť a aby sa mohla vrátiť k „svojim“ deťom do Komunitného centra na Budulovskej.

Desiatky ľudí z celého Slovenska pani Irme pomohli, aby mohla svoje štúdium ako nezamestnaná finančne pokryť. Máme vyzbieranú sumu potrebnú na jej päťročné magisterské štúdium a ona úspešne prekonáva svoj prvý rok štúdia aj vďaka Študijnému fondu Irmy Horváthovej, ktorý sme založili. Karpatská nadácia sa rozhodla v poslednej fáze zbierky dať do dražby obraz, ktorý namaľovali rómske deti zo Základnej školy v Jarovniciach. Pôvodne slúžil ako fotostena na konferencii s názvom UPRE, čo v rómskom jazyku znamená „hore“. Paradoxne pomohli rómske deti pani Irme a obraz sme vydražili na darcovskom portáli Ľudiaľuďom.sk. Všetkým darcom ďakujeme 

Máme radi Ukrajinu – prispej na pomoc utečencom z Ukrajiny

Tvoj dar pomôže riešiť akútne potreby Ukrajincov a Ukrajiniek, ktorí utekajú pred vojnovým konfliktom. Pomôžeš zabezpečiť základné životné potreby, právnu, sociálnu a psychologickú pomoc. Umožníš, aby si našli prácu, deťom vzdelávať sa a mohli žiť čo najplnohodnotnejší život.

Prispej na našu výzvu Máme radi Ukrajinu a podpor prácu organizácií na východnom Slovensku, ktoré priamo pomáhajú ľuďom prichádzajúcim z Ukrajiny na naše územie.