Budujeme lepšiu budúcnosť pre mladé rómske rodiny v Dobšinej

„Občianske združenie DETSTVO DEŤOM v Dobšinej sa už šesť rokov venuje mladým rodinám, maloletým a mladistvým matkám, dospievajúcim dievčatám a deťom, ktoré žijú v nevhodných podmienkach rómskej komunity, dennodenne bojujú s chudobou a s existenčnými problémami. Vďaka podpore od Karpatskej nadácie sme mohli našu prácu skvalitniť a rozšíriť.

 

Cieľom nášho OZ je hľadanie a zavádzanie zmysluplných a efektívnych metód a služieb, ktoré by prispeli k riešeniu nepriaznivej situácie mnohých mladých rodín z rómskej komunity v Dobšinej. Vďaka dobrým ľuďom sme v Dobšinej v roku 2013 dostali do užívania rodinný dom. Interiér sme si svojpomocne čiastočne upravili, avšak s narastajúcim počtom záujemcov o naše aktivity sme dom potrebovali zariadiť efektívne a funkčne, tak, aby sme sa v ňom všetci cítili ako doma.

Finančné prostriedky na úpravu, zariadenie a zútulnenie priestorov sa nám podarilo získať vďaka Karpatskej nadácii z grantu v roku 2015. A tak uzrel svetlo sveta náš „DOMČEK“, ako všetci Rodičovské centrum Detstva deťom familiárne nazývame. „DOMČEK“ imituje bežnú domácnosť. Máme v ňom zariadenú kuchyňu, kúpeľňu s práčkou a sušičkou prádla, sociálne zariadenia. Zariadili sme detskú izbu, ktorá slúži ako herňa a obývaciu izbu, v ktorej sme zriadili Montessori kútik. Pred nedávnom sme v „DOMČEKU“ zriadili požičovňu hračiek a kníh a upravili ďalšie priestory, ktoré sme zariadili ako herňu pre dojčatá a batoľatá.

Upravili sme aj okolie nášho „DOMČEKA“. V záhrade sme pre deti vybudovali detské ihrisko s hojdačkami, lezeckou stenou, šmykľavkou a pieskoviskom. Záhradu sme zútulnili skalkou, vysadenými tujami a lavičkami.

V „DOMČEKU“ to žije od rána do večera. Prevádzka a celkové fungovanie „DOMČEKA“ aj niečo stojí. Vďaka podpore individuálnych darcov, ale najmä vďaka financiám z ďalších grantov Karpatskej nadácie v roku 2016 a 2018 sme mohli naše aktivity potupne rozširovať a poskytovať tak starostlivosť a služby ďalším a ďalším záujemcom.

V súčasnosti naše rodičovské centrum navštevujú skupiny 10 mladých rodín, stretávajú sa tu dospievajúce dievčatá v Klube Babinec (15 dievčat), 3 deti mladšieho školského veku v Školskom klube, 10 predškoláci v Montessori klube a skupina mladých mamičiek s bábätkami.

S rodinami sa stretávame aj v ich prirodzenom domácom prostredí, spoločne sme zariaďovali a pripravovali nové sociálne byty na presťahovanie rodín z chatrčiek. Okrem každodenných pravidelných aktivít organizujeme pre rodičov, budúcich rodičov a širšiu verejnosť v spolupráci s odborníkmi besedy a prednášky na rôzne témy primárne zamerané na komplexnú starostlivosť o dieťa a vedenie domácnosti. Pripravujeme a realizujeme tvorivé dielne, kurzy varenia a pečenia, kurzy líčenia a úpravy vlasov, hromadné poznávacie aktivity, výlety, návštevy pamiatok a múzeí, kultúrnych a športových podujatí.

Pre osadenstvo nášho „DOMČEKA“ je každá aktivita nie krokom, ale skokom vpred k lepšej budúcnosti detí, rodín, celej komunity. Preto plánujeme v aktivitách pokračovať. Vieme, že máme pred sebou dlhú cestu, no veríme, že bude príjemná, dobrodružná, plná zážitkov, a že napokon spoločne úspešne dôjdeme do cieľa. Uvedomujeme si, že na to všetko, čo robíme a máme, by sme boli bez podpory a pomoci Karpatskej nadácie i ďalších ľudí s dobrým srdcom bezmocní, preto sme za to všetko nesmierne vďační. ĎAKUJEME!“

Detstvo deťom, Dobšiná získalo podporu od Karpatskej nadácie v rokoch 2015, 2016, 2018 v celkovej výške 44 000€.