Diskutovali sme s IVO o demokracii na Slovensku

Včera do Košíc zavítali páni Grigorij Mesežnikov, prezident a Miroslav Kollár, výkonný riaditeľ Inštitútu pre verejné otázky.

Inštitút pre verejné otázky a Karpatská nadácia včera organizovali diskusiu k stavu a výzvam demokracie na Slovensku. Hovorili sme o tom, v akom stave sa nachádza demokracia na Slovensku 25 rokov po Nežnej revolúcii a ako ovplyvnilo desaťročné členstvo v Európskej únii pôsobenie demokratických inštitúcií a právny štát, situáciu v oblasti ľudských a menšinových práv, médií a občianskej spoločnosti. Súčasťou podujatia bola prezentácia najnovšieho prieskumu verejnej mienky, uskutočneného IVO v spolupráci so Sociologických ústavom AVČR, venovaného vývoju SR a ČR po Novembri 1989.

P1060512

Zdá sa, že mnoho Novembrových ambícií ostalo nenaplnených, ale veľa práce v budovaní demokracie je za nami. Experti IVO osobitne vyzdvihli členstvo Slovenska v NATO a v Európskej únii.

Občania Slovenska majú v súčasnosti dojem, že sa za ostatné obdobie zhoršila spravodlivosť pred zákonom, poctivá práca neznamená to, čo by mala, a ovplyvňovanie politiky zdola nemá význam. Nedávne udalosti a v nich prameniace zmeny v parlamente SR a následné protesty v uliciach však naznačujú, že verejná apatia nie je až taká, ako sa mnohí obávajú.

 

Diskusné fórum sa konalo v rámci projektu IVO Otvorenejšie Slovensko.