Ako vzniklo naše štipendium, alebo neuveriteľný príbeh Pala Richvalského

Včera sme otvorili jazykové štipendium Karpatskej nadácie pre mladých ľudí na východnom Slovensku. To ako vzniklo je neuveriteľne krásny príbeh. Pôvodne sme chceli, aby sa volalo Štipendium Pala Richvalského, ale on s tým svojím typicky skromným štýlom nesúhlasil. Kto je Palo Richvalský?

Palo Richvalský (umelec, pedagóg, predavač) bol jedným z prvých štipendistov Karpatskej nadácie. Dnes žije a pracuje v Burnley (Veľká Británia). 

Vyštudoval dve stredné školy, po ukončení ktorých odišiel pracovať do zahraničia, ale srdce ho stále ťahalo domov a preto sa ako 27 ročný vrátil. Následne začal študovať na Prešovskej univerzite. Pochádza zo skromných pomerov a aj preto sa snažil nájsť spôsob, ako svoje vysokoškolské štúdium financovať. Veľmi ho potešilo, keď ho v škole upozornili na možnosť získať štipendium od Karpatskej nadácie. Získal ho podľa vlastných slov pomerne ľahko aj keď s tým nemal žiadne skúsenosti. Vypísal predpísanú prihlášku, napísal motivačný list, v ktorom opísal svoju životnú situáciu a plány, priložil potrebné prílohy a poslal ich nadácii. Keď dostal pozvanie na osobný pohovor, požičal si 200 korún na lístok na vlak do Košíc a ostatné výdavky, pricestoval a pred komisiou obhájil svoju motiváciu. 

Palo o Karpatskej nadácii povedal: „Bolo to pre mňa neuveriteľné, ale nadácia sa rozhodla to štipendium udeliť mne. Keď zažijete niečo také v živote, nikdy na to nezabudnete. Bolo pre mňa obrovským úspechom, že som presvedčil komisiu, ktorá o mne nič nevedela a že som sa dostal do „výnimočnej rodiny ľudí“, ktorí si budú užívať podporu nadácie a ktorí veria v lepšie Slovensko. Karpatská nadácia je pre mňa absolútne spoľahlivý a dôveryhodný partner, o čom ma presvedčila moja osobná skúsenosť. Preto som sa rozhodol požiadať ju o spoluprácu pri mojom zámere pomôcť mladým ľuďom, ktorí sú v podobnej situácii, v akej som bol kedysi ja a podporiť ich štúdium.“ 

Dnes je Palo opäť v zahraničí. Nenašiel uplatnenie v školstve v oblasti, na ktorú sa pripravoval, čo bolo pre neho veľké rozčarovanie. Zistil, že školský systém na Slovensku nepripravuje absolventov na skutočný pracovný trh a je veľmi ťažké nájsť si zodpovedajúce zamestnanie. Rozhodol sa preto odísť do zahraničia iba so základnou znalosťou anglického jazyka s chuťou skúsiť niečo nové a vykročiť zo stereotypu a svojej komfortnej zóny. Bol unavený zo sklamaní, nedocenenia, diskriminácie a všadeprítomného klientelizmu a korupcie, ktoré ovplyvňovali jeho pracovné pokusy. 

K narodeninám dostal Palo od svojich priateľov výnimočný darček – výlet do New Yorku, o ktorom sníval od detstva. A tu sa stalo niečo neuveriteľné: „Keď som sa prechádzal po NYC a užíval som si neopakovateľnú atmosféru mesta, architektúry a energie ľudí z celého sveta, ktorý tam žijú, tak som sa rozhodol, že sa vzdám svojej letnej dovolenky a peniaze, ktoré som si rok šetril na letnú dovolenku venujem na založenie prvého ročníka štipendia v Karpatskej nadácií. Ak chcem niečo zmeniť tak musím začať od seba a hneď !!! Nemôžem čakať…” 

A tak vzniklo naše štipendium pre mladých ľudí na Slovensku.

“Rád by som inšpiroval i ďalších Slovákov a Slovenky pretože si myslím, že každý z nás disponuje možnosťami ako pomôcť Slovensku a spoločnosti, v ktorej žije. Tak ako moja milovaná Teta Jacaková sa nezištne starala o mňa, vychovávala ma s láskou a varila mi moje obľúbené jedlá, tak každý z nás môže svojím málom prispieť k lepšiemu a krajšiemu svetu.

Veľa Slovákov a Sloveniek je omnoho úspešnejších ako som ja a disponuje väčšími možnosťami. Bol by som veľmi šťastný, ak by sa inšpirovali mojím príbehom a pomohli niekomu splniť si sen.”

Sme nesmierne vďační, že existujú ľudia ako je Palo, ktorý aj z toho mála, čo má radšej pomôže druhým. 

Ďakujeme Palo!!!