Karpatskú vandrovku prešiel rekordný počet ľudí, najrýchlejší ju prebehli za necelých 8 hodín

Do 13. ročníka Karpatskej vandrovky sa zapojilo rekordných 172 ľudí a spolu vyzbierali 12 500 eur. Peniaze použije Karpatská nadácia na podporu dobrých projektov na východnom Slovensku. Hlasovať za nich budú aj samotní vandrovníci.

Jedinečný darcovský pochod sa konal 17. septembra 2022 vo Volovských vrchoch. Dlhšia 50 kilometrová trasa viedla zo Štósu do Čičiek v Košiciach. Vandrovníci štartovali o 5:00 ráno a čakali ich nielen zaujímavé stúpania a prevýšenia, ale aj atmosférické pohľady na východ slnka a hmlou zaliate doliny. Títo dobrodruhovia strávili na vandrovke v priemere 14 hodín. Najrýchlejší 50-tkári však do cieľa dobehli za necelých 8 hodín. Takýto parádny výkon dosiahli Martin Grejták a Tomáš Somorovský.

A teraz fanfáry – tretí do cieľa 50-tky došiel s časom 9:07 hod. Pavel Šmida, 68-ročný dôchodca a najstarší účastník Karpatskej vandrovky

„Bola to výzva a ako sa vidí, tak úspešná. Posledné roky sa snažíme s manželkou chodiť do prírody, minimálne 2 až 3-krát do týždňa. Budúci rok bude vandrovať aj ona, pôjde 25 km.“

Kratšia 25 kilometrová trasa štartovala o 11:00 hod. na chate Erika na Kojšovej holi a končila sa tiež v košickom areáli Čičky. 

Novinkou roka 2022 bola 6 kilometrov dlhá rodinná trasa po Bankove. Tú si mohli prejsť aj dôchodcovia či rodiny s deťmi. V cieli všetkých čakalo občerstvenie, ocenenia a dobrá nálada z vykonanej dobroty. Tu sa patrí poďakovať všetkým dobrovoľníkom (bolo ich 23), ktorí nám pomáhali pri organizácii, registrácii, nasmerovaní účastníkov… Niektorí sa domov vracali neskoro večer, iní dokonca spali priamo v divokej prírode Volovských vrchov. Na Tri studničky či Kloptaň by sa nevedeli dostať tak skoro, a tak prišli na stanovištia už deň vopred a ráno čakali na prvých 50-tkárov.

Riadnu dobrotu narobilo aj 7 darcovských výziev. Vytvorili si ich samotní vandrovníci, ale aj tí, ktorí vandrovku nemohli absolvovať. Oslovili nimi rodinu, známych či kamarátov a spolu vyzbierali 5 184 eur do Fondu Máme radi východ.

Do tohto fondu putujú financie z Karpatskej vandrovky a potom sa cez rovnomenný grantový program prerozdeľujú medzi prospešné projekty na východnom Slovensku. Za projekty hlasujú aj samotní vandrovníci. Za ostatných 12 ročníkov sa takto prerozdelilo 75 688 eur. Peniaze pomohli 55 skvelým projektov zameraným na stretávanie sa ľudí, nekomerčnú kultúru a tvorivosť či zdravý životný štýl. Pozrieť všetky podporené projekty si môžete TU.

Karpatská vandrovka ako dobrodružný teambuilding

Dobrodružný, nezabudnuteľný a dobročinný teambuilding si tento rok vyvandrovali zamestnanci 4 košických firiem – Lear Corporation, Ness Košice, ABB Solutions Slovakia a MDT ZOLL Trans. Pre niektorých to bola novinka, iní zamestnanci tímbildingovali na Karpatskej vandrovke už 8. rok.

Niekoľko čísel na záver

„Karpatská vandrovka 2022 je doteraz najúspešnejší ročník, do ktorého sa zapojil rekordný počet 172 ľudí a mnohí dobrovoľníci a partneri. Tohtoroční účastníci si tento jedinečný pochod užili aj napriek mimoriadne unaveným nohám. Tí najrýchlejší prešli 50 km za 8 hodín a mnohí objavili novú výzvu, ku ktorej sa prisľúbili vrátiť aj o rok. Už teraz sa tešíme na nasledujúci ročník.“

                                              Výsledky

 • 50 km
  Najrýchlejší účastníci – Martin Grejták a Tomáš Somorovský (7:57 hod.)
  Najrýchlejší tím – tím Štós: Vojtech Spišák, Milan Božok a Vladimír Burčík (10:05 hod.)
 • 25 km
  Najrýchlejší účastníci – Gabriela a Martin Krestiánovci (5:07 hod.)
  Najrýchlejší tím – tím Kvalitári z Lear: Peter Barilla, Erika Durkáčová, Alena Ragančíková, Ján Turák (5:42 hod.)
 • 6 km
  Najrýchlejší tím – tím Štiavnicky: Ján Štiavnický, Veronika Štiavnická, Jana Štiavnická