V čase vojny nadobúda oslava Dňa nezávislosti Ukrajiny veľmi dôležitý význam

Deň nezávislosti Ukrajiny je pre Ukrajincov a Ukrajinky veľmi významným dňom. Aj tento rok ho oslavujú mnohí mimo svoju domovinu.

Od roku 1991 si obyvatelia Ukrajiny každý rok 24. augusta pripomínajú boje, ktoré vyvrcholili vyhlásením nezávislosti Ukrajiny od Sovietskeho zväzu.

So začiatkom vojny na Ukrajine v roku 2022 nadobudli oslavy tohto dňa hlbší význam. Naďalej pripomínajú silu, vytrvalosť a nezlomnosť ukrajinského národa.

Deti a ich rodiny, ktoré utiekli pred vojnou na Ukrajine a našli svoje útočisko v Žiline a okolí, mohli tento sviatok spoločne osláviť v kultúrnom centre Stanica Žilina – Záriečie.

Pri oslavách nezabudli ani na svojich blízkych, ktorí zostali na Ukrajine. Spoločným stretnutím zároveň posilnili vzťahy svojej komunity na Slovensku. Lebo aj keď nie je veľa dôvodov na radosť, vyčariť deťom úsmev, umožniť im bezstarostne hrať sa a tvoriť, sú cenné chvíle, ktoré potrebujú na to, aby sa s ťažkou situáciou a odlúčením od domova a rodinných príslušníkov vyrovnali ľahšie.

Každý rok sú oslavy nezávislosti na Ukrajine sprevádzané tancom, spevom, ochutnávkou tradičných jedál a stretnutím priateľov, známych aj celých komunít. Rovnako tomu bolo aj tento rok v ukrajinskej komunite v Žiline.

Oslavy Dňa nezávislosti Ukrajiny organizoval Ukrajinský dom Žilina vďaka finančnej podpore z grantového programom Spolu pre deti od Karpatskej nadácie a UNICEF.

Ako to na oslave Dňa nezávislosti v Žiline prebiehalo, si môžete pozrieť nižšie vo fotogralérii. Za fotky ďakujeme Dávidovi Hankovi