Poznáte paralympijský šport boccia?

Poznáte paralympijský šport boccia?

Boccia5956Tím ZOM Prešov zbiera medaily na slovenských aj medzinárodných turnajoch

V Prešove sa zrodil slovenský sen. Skupina ľudí s telesným postihnutím sa pred rokmi rozhodla, že vychová medailistu na Paralympiáde. Dnes majú Majstrov Slovenska, zo žiadneho turnaja neodišli bez medaily a žnú aj medzinárodné úspechy…

28. apríla 2016, Rastislav Sabatula

CO JE BOCCIA
Boccia je šport vymyslený pre ľudí s tým najťažším telesným postihnutím, ale rýchlo si ho obľúbia aj zdraví hráči, dospelí aj deti. Hrať môžu proti sebe dvaja hráči jednotlivci, ale tiež dve dvojice, alebo dve trojice. Hráč (tím) dostane 6 loptičiek červenej alebo modrej farby. Cieľom je vhodením dostať čo najviac svojich lôpt bližšie k bielej lopte (jack), ako je najbližšia súperova lopta.

Všetko začalo nenápadne. V roku 2013 Karpatská nadácia poskytla združeniu financie na nákup profi
športového náradia, loptičiek a hracích rámp. Združenie založilo športový klub Boccia ZOM Prešov, vyškolilo svojich certifikovaných rozhodcov a klasifikovalo prvých hráčov, ktorí začali tvrdo trénovať.

ÚSPECHY
Ich prvým oficiálnym turnajom boli hneď Majstrovstvá SR v pároch a tímoch, kde v kategórii BC3 získali prvé miesto. Odvtedy si z každého turnaja, ktorého sa zúčastnili, prinášajú medaily. Zvyčajne zlaté. Doteraz najväčším úspechom boli 3 víťazstvá na medzinárodnom turnaji v Poľsku s názvom Prometeus Cup 2014, ktorý sa konal v meste Konopiska. V medzinárodnej konkurencii 120 hráčov to bol najväčší úspech turnaja spomedzi zahraničných tímov.

PRVENSTVÁ
ZOM Prešov má v hre boccia viaceré prvenstvá. Založili prvý a doteraz jediný športový klub v tejto paralympijskej disciplíne na východnom Slovensku. Zorganizovali prvý oficiálny ligový boccia turnaj na východe krajiny v histórii. Turnaja sa zúčastnilo do 100 ľudí, hráčov, asistentov, podporných tímov a divákov. Víťazi získali body do svojho rankingu, ktoré určujú ich poradie v Slovenskom rebríčku.

Boris Klohna, predseda občianskeho združenia ZOM Prešov, hovorí o úspechoch v hre boccia: „Našou ambíciou je napomáhať k rozvoju paralympijského športu boccia hlavne na východnom Slovensku. Trénujeme pravidelne, umožňujeme to aj iným, organizujeme národné aj medzinárodné súťaže, amatérske aj profi. Doteraz členovia nášho klubu získali 5 zlatých medailí, 4 strieborné a 5 bronzových. Máme už aj Majstrov SR. Veríme, že to je len začiatok. Naším snom je vychovať víťaza svetovej Paralympiády.“

PREČO BOCCIA
Boccia je spoločenská hra, ktorá utužuje sociálne kontakty. Boccia je šport, ktorý podporuje kondíciu a zdravý životný štýl. Boccia je relax, ktorý pomáha prekonávať ťažké životné situácie. Boccia je súťaž, ktorá rozvíja sebadisciplínu a sebavedomie. Boccia je dôvod ráno vstať. Boccia môže byt nová náplň a zmysel života pre niekoho, kto to už vzdal.

Niektorí ľudia sa iba radi pozerajú, ako hrajú iní. Povzbudzujú a držia palce svojim. Ďalší si zoženú lacné plastové lopty a budú hrať bocciu doma na koberci. Niekto bude hrať iba na amatérskych podujatiach. No v Prešove sa už rozrastá aj veľká skupina ľudí, ktorí sa chcú dať zaradiť lekárom do oficiálnej kategórie, stať sa členom klubu Boccia ZOM Prešov, kúpiť si vlastné profi náradie a hrať turnaje s ambíciou účasti na svetovej Paralympiáde. Všetci sú pre klub cieľovou skupinou. Všetkým poskytujú servis. Pre všetkých to má zmysel… Viac informácií o hre získate na – www.zompresov.sk.