Výnimočná módna šou, špeciálny deň detí, inkluzívna hojdačka a zážitkové workshopy – to všetko podporila Magna pre región 2024

Grantový program Magna pre región realizujeme v spolupráci so spoločnosťou Magna už niekoľko rokov. V roku 2024 sme pomohli komunitám, samosprávam a školám v košickom kraji, aby dokázali riešiť výzvy, ktorým čelia a aby pri tom spolupracovali s obyvateľmi a inými firmami či organizáciami. Zamerali sa pri tom na zvyšovanie tolerancie a začleňovanie znevýhodnených ľudí do spoločnosti.

Do grantového programu prišlo 17 žiadostí, 9 000 eur sme prerozdelili medzi týchto 5 projektov:

Otvorená galéria

Občianske združenie BIIIF, Košice 

Otvorená galéria priniesla 5 umelecko-vzdelávacích stretnutí s rómskou mládežou vo veku 14 až 20 rokov a ich mladšími súrodencami. Podujatia pripravoval tím galérie Šopa v spolupráci s ETP Slovensko a so skúsenou lektorkou v oblasti inklúzie Petrou Filipiakovou z Východoslovenskej galérie.

Do projektu sa zapojilo 70 účastníkov z marginalizovaných komunít, ktorí nielenže spoznali tvorbu súčasných umelcov, ale rozvíjali svoje umelecké schopnosti. Témami workshopov boli ekológia, starostlivosť, identita a spoločenské hodnoty – otázky, ktoré sú dôležité nielen pre dnešný svet, ale aj pre osobný rozvoj účastníkov. Pravidelné stretnutia zároveň pomohli posilniť vzájomné vzťahy a dôveru. Viac o projekte čítajte na sopagallery.sk.

„Podarilo sa nám vytvoriť nový bezpečný priestor, kde sa každý cítil vítaný, uvoľnene a príjemne. Stretnutia prinášali nielen radosť z objavovania a tvorby, ale aj pocit spolupatričnosti a dôvery.“

„Šialený? No a!“

Občianske združenie Integra, Michalovce

Interaktívny zážitkový workshop „Šialený? No a!“ šíri povedomie o duševnom zdraví a motivuje mladých ľudí, aby včas vyhľadali pomoc. Zároveň prebúdza porozumenie voči ľuďom s duševnými problémami a voči psychiatrii všeobecne.

Svetové čísla uvádzajú, že až 75 % všetkých duševných ochorení prepuká do 24. roku života. Trvá 8 až 10 rokov od prvých príznakov choroby, až kým človek dostane adekvátnu pomoc. Práve program „Šialený? No a!“ sa snaží tieto čísla znižovať. Integra ho realizuje od roku 2005, koncept prevzala od nemeckej partnerskej organizácie a napĺňa ním základné ciele Akčného plánu pre duševné zdravie v Európe. Reportáž o projekte v Rádiu Slovensko počúvajte TU.

„Na žiakov vždy silne zapôsobí, že v rámci programu osobne spoznajú ľudí, ktorí prekonali duševné krízy a ktorých sa môžu na čokoľvek opýtať (napr. Ako človek pozná, že je duševné chorý? Mal by o tom rozprávať? Čo mu pomôže a čo ho vylieči?). Po každom takomto zrealizovanom dni rozprávajú, aké sú pre nich tieto stretnutia dôležité a že v nich máme pokračovať, aby sa o vlastnom „poklade duševného zdravia“ mohol dozvedieť každý mladý človek na Slovensku.“

Inkluzívna hojdačka – ihrisko Na hore

Mestská časť Košice Krásna

Inkluzívna hojdačka je herný prvok, ktorý umožňuje, aby sa na detskom ihrisku mohli aktívne hrať aj deti so zníženou pohyblivosťou alebo iným zdravotným hendikepom. Hojdačka na ihrisku doplnila už existujúci inkluzívny kolotoč a hniezdo, ktoré mestská časť Košice – Krásna zaobstarali pre deti a rodiny žijúce v okolí. Herné prvky môžu byť skvelým prostriedkom, ako spojiť zdravé a hendikepované deti, ale aj ich rodiny a vytvárať tak rôznorodú komunitu. Reportáž o inkluzívnej hojdačke čítajte TU.

„Zabudovaním inkluzívnych prvkov do už existujúcej infraštruktúry pomôžeme deťom s hendikepom a ich rodinám spojiť sa s ostatnými obyvateľmi. Inkluzívne ihriská môžu tiež pomáhať v osvete verejnosti o problémoch, ktorým sú takéto skupiny obyvateľov vystavené a ako s nimi vysporadúvajú.“

Deň detí šitý na mieru

Občianske združenie Robinson, Spišská Nová Ves

Vďaka podujatiu Deň detí šitý na mieru mohli aj rodiny s deťmi so zdravotným znevýhodnením plnohodnotne osláviť Medzinárodný deň detí. Podmienky a program boli prispôsobené ich zdravotnému stavu, aby si tento deň maximálne užili. Rodiny sa spojili a plnohodnotne zapojili do spoločenského života. Mali pocit, že sú „videní“, niekomu na nich záleží a niekam patria. Radosť v tento deň zabezpečili podporné terapie, aktivity pre zdravých súrodencov a kultúrny program pre všetkých zúčastnených. Združenie Robinson tak prepojilo celú rodinu, dobrovoľníkov a spoločnosť.

„Deň detí je pre každého drobca mimoriadnym dňom a množstvo akcií organizovaných pri tejto príležitosti z roka na rok rastie. Hlasná hudba z reproduktorov, množstvo ľudí a pestrý program... Žiaľ, rodičia detí so zdravotným znevýhodnením sa takýchto podujatí často nemôžu zúčastniť. Aj preto sme sa pred siedmymi rokmi rozhodli pre oslavu, ktorá im prinesie radosť. Už tradične sa koná v Novoveskej Hute a prináša rôzne terapie, spoločenské hry s animátormi, divadelné predstavenie, maľovanie na tvár, fotenie s maskotom, či detskú mini diskotéku.“

Stret(P)nutie

Občianske združenie Usmej sa na mňa

Magna pre región, čo sa podarilo

Nie je nič krajšie, ako keď sa ľudia stretávajú bez pnutia, predsudkov či ponižovania. Stret(P)nutie vymyslel výtvarník Helmut Bistika s organizáciou Usmej sa na mňa a je to projekt o móde a kreativite, o pomoci a radosti, o vzájomnom obohacovaní sa a spoznávaní. Ľudia s handicapom (mentálnym, sluchovým, zrakovým a telesným) a ľudia zdraví (študenti Umeleckej školy v Moldave) sa stretli, aby spoločne vytvorili ekologické kostýmy, ktoré potom predviedli na veľkej veľkolepej šou. Do procesu sa zapojili aj rôzne komunity a národnosti (rómska tanečná skupina, študenti z maďarsky hovoriaceho prostredia, ale aj ukrajinské dobrovoľníčky, ktoré sa neplánovane zapojili do workshopov). Video o Stret(P)nutí pozerajte TU.

„Projektom sme upriamili pozornosť na nerovnováhu v našej spoločnosti, separovanie ľudí a ukázali sme príklad inklúzie, keď na jednom projekte spolupracujú ľudia z rôznych skupín, odovzdávajú si svoje skúsenosti, obohacujú sa a ich snaženie vyvrcholí veľkolepou prehliadkou. Chceli sme zároveň pozdvihnúť sebavedomie hendikepovaných mladých ľudí a ukázať širokej verejnosti, akí sú šikovní, len im treba dôverovať. Veríme, že takéto krásne projekty dokážu zmeniť postoje ľudí k inakosti.“

Grantový program Magna pre región je financovaný z Nadačného fondu Magna. Ten podporuje verejno-prospešné aktivity organizácií a samospráv, ktoré prinášajú inovatívne riešenia miestnych potrieb, inšpirujú iné organizácie a komunity v regióne a prinášajú dlhodobý pozitívny dopad na komunity žijúce v košickom kraji.