Panelová diskusia, ktorú sme organizovali 24. mája 2018 v Košiciach v rámci nášho projektu IT PRE VŠETKÝCH: PRÍLEŽITOSŤ PRE KAŽDÉHO, priniesla zaujímavú výmenu názorov o otvorenosti a pripravenosti zamestnávateľov v IT sektore ponúkať pracovné príležitosti ľuďom so zdravotným znevýhodnením. Ako aj o tom, nakoľko sú záujemcovia so zdravotným znevýhodnením pripravení integrovať sa do pracovného prostredia IT.
Prítomní zástupcovia zamestnávateľov v IT sektore zhodne deklarovali, že sú pripravení zamestnávať ľudí so špeciálnymi potrebami a vytvárať priestor pre širšiu diskusiu s ostatnými kľúčovými hráčmi (školy, kariérni poradcovia, samospráva, mimovládne organizácie). Súhlasili, že je potrebné ukazovať čo najviac pozitívnych príkladov a hovoriť o prekážkach, ktoré môžu pôsobiť odstrašujúco pre tých, ktorým skúsenosť chýba.
Vyzvali zdravotne znevýhodnených záujemcov o prácu, aby sa aktívne uchádzali o otvorené pracovné pozície a ponúkli im rôzne formy spolupráce (flexibilný pracovný čas, práca z domu, na diaľku a pod.). Priznali však aj to, že skúsenosti s diverzitou pracovnej sily zatiaľ v našom geografickom a kultúrnom kontexte nie sú dostatočné a z toho vyplývajú aj existujúce technologické a technické prekážky, ktorých odstránenie však nepokladajú za závažný problém .
Účastníci projektu ITrampolína pre všetkých – v rámci ktorého sa diskusia konala – sa podelili o svoje osobné zážitky a skúsenosti s prekonávaním či už fyzických alebo mentálnych bariér, s ktorými sa stretávajú u majoritnej spoločnosti.
Fotografie z panelovej diskusie nájdete TU.
Projekt ITrampolína pre všetkých, ktorý realizuje Karpatská nadácia v spolupráci s projektovými partnermi T-Systems Slovakia, ZOM Prešov, IT Services Hungary a Christliches Jugenddofwerk Deutschlands (CJD) podporuje integráciu ľudí s telesným postihnutím a sociálnym znevýhodnením do pracovného prostredia v IT sektore. Projekt je zameraný na identifikáciu bariér, ktoré znemožňujú integráciu znevýhodnených kandidátov o prácu a hľadanie nástrojov, prístupov a opatrení, ktoré by ju podporili. Projekt je spolufinancovaný zo zdrojov Programu Erasmus+, KA2: Strategické partnerstvá.