Oceňovanie Priateľ východu sme prvýkrát organizovali pri oslavách 25. výročia Karpatskej nadácie – ako poďakovanie tým, ktorí nezištne pomáhajú iným. Chceli sme vyzdvihnúť ľudí a organizácie, ktoré svoj čas, energiu, nápady či peniaze venujú tomu, aby menili východné Slovensko k lepšiemu. S rovnakým cieľom sme toto ocenenie odovzdali aj počas Galavečera pre východ: 30 rokov Karpatskej nadácie, ktorý sa konal 6. júna 2025 v Kasárňach/Kulturparku v Košiciach.
Títo ľudia nie sú na titulkoch novín, no vďaka nim sa deje to najdôležitejšie – zmena zdola, z komunity, od srdca. A to si zaslúži uznanie. Ocenenia Priateľ východu odovzdávala programová riaditeľka Karpatskej nadácie v týchto kategóriách.
Rozvoj občianskej spoločnosti (ocenenie získal Jozef Jarina)

Jozef Jarina pred 22 rokmi založil Komunitnú nadáciu Bardejov – jedinú komunitnú nadáciu svojho druhu na východnom Slovensku. Vďaka nej sa v meste a regióne rozbehli rôzne skvelé projekty a zapojilo sa do nich množstvo ľudí. Jozef je neúnavný občiansky aktivista, ktorý celý život pracuje pre svoje okolie. Je známy tým, že svoje skúsenosti vždy rád posúva ďalej – najmä tým, ktorí chcú meniť veci k lepšiemu. Dnes sa Jozef venuje fundraisingu a projektovému manažmentu.
Vzdelávanie (Jana Bavoľárová)

Jana Bavoľárová vedie základnú školu v Budimíre, ktorá sa stala lídrom v reformnom vzdelávaní. Pod jej vedením škola podporuje učiteľov, aby rástli v tom, čo robia najlepšie, a rozvíja spoluprácu medzi školou, deťmi a rodičmi. Po vypuknutí totálnej vojny na UA škola promptne reagovala na potreby detí, ktoré do Budimíra utiekli pred vojnou na Ukrajinou. Škola nielen učí, ale aj vychováva – vedie deti k životným zručnostiam. Aj vďaka Jankinej vízii a energii sa z malej vidieckej školy stala inšpiratívna, inovatívna a inkluzívna inštitúcia, ktorá je vzorom pre mnohých.

Počas galavečera bola Jana v zahraničí, cenu za ňu prevzala Zuzana Sýkorová, mamka žiaka, ktorý navštevuje ZŠ v Budimíre. Škola a Obec Budimír preto zorganizovali ešte jedno milé stretnutie, na ktorom sme Jane Bavoľárovej osobne k oceneniu zagratulovali.
Inklúzia (nielen) Rómov (Jana Karľová)

Jana Karľová stojí za Gaštanovým koníkom, ktorý mení životy detí v Snine. Ako členka mestského zastupiteľstva aj zakladateľka organizácie Gaštanový koník pracuje na tom, aby deti z vylúčených rómskych komunít dostali v prvých rokoch života to najdôležitejšie – starostlivosť, vzdelanie a podporu. Pomáhala aj deťom, ktoré ušli pred vojnou na Ukrajine, aby zvládli traumu a našli si svoje miesto v novom prostredí. Prostredníctvom Centra včasnej intervencie podporuje aj rodiny detí so zdravotným znevýhodnením. Z malej aktivistickej iniciatívy vybudovala stabilnú organizáciu, ktorá poskytuje výnimočnú pomoc tam, kde je najviac potrebná.
Filantropia (Katarína Vaškovičová)

Katarína Vaškovičová je generálnou riaditeľkou závodu Magna PT v Kechneci a vedie ho s rešpektom k ľuďom, regiónu aj odvahe byť hlasom tých, ktorých často nepočuť. Vypracovala sa od základov a dnes dokazuje, že aj žena môže viesť firmu v automobilovom priemysle a môže to robiť s dôrazom na ľudskosť, zodpovednosť a komunitu. Magna pod vedením Kataríny dlhodobo podporuje mimovládne neziskové organizácie nielen finančne, ale aj odborne.
Dobrovoľníctvo (občianske združenie Podaj ďalej)

Podaj ďalej nie je len názov, ale aj výzva k činu. Toto prešovské občianske združenie pomáha tým, ktorí to najviac potrebujú – od ponožiek až po palety humanitárnej pomoci. Stoja za kampaňami ako Ponožkový október či Obrátený adventný kalendár, no aj za neúnavnou humanitárnou pomocou pre Ukrajinu. A idú stále ďalej. Cenu s humorom im vlastným prevzali zakladateľka a riaditeľka združenia Viera Potášová a Vlado Benč.
Statoční občania a občianky Slovenska (symbolicky prevzal Ján Gálik)

Občianske protesty Za slušné Slovensko ukázali, že hlas ľudí má silu meniť dejiny. Od vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej sa občania postavili za pravdu a spravodlivosť – na námestiach, v daždi, tichu aj v hneve. Protesty sa vrátili, vytrvali a pripomenuli, že demokracia sa nestráži sama. Strážia ju statoční občania a občianky Slovenska, za ktorých cenu symbolicky prebral Ján Gálik – organizátor protestov v Košiciach..
Špeciálne cenenie (Laura Dittel)

O tomto ocenení naša výkonná riaditeľka Laura Dittel netušila a bolo to pre ňu veľmi emotívne prekvapenie. Laura bola pri založení neziskového sektora na Slovensku a občianskemu aktivizmu venovala život. Neustále aktívne pracuje na tom, aby sa dianie a prostredie okolo nás zlepšovalo, motivuje ľudí, aby nečakali, čo sa bude diať, ale aby prevzali zodpovednosť za seba a svoje okolie a vytvárali spolu lepší svet. A robí to často na úkor svojho vlastného života. Laura je súčasťou rôznych národných platforiem, ktoré združujú mimovládny sektor a riešia pálčivé témy ohrozujúce občiansku spoločnosť, slušnosť a demokraciu. Už od vypuknutia vojny na Ukrajine pravidelne cestuje s humanitárnou pomocou priamo na Ukrajinu a je súčasťou iniciatív, ktoré sa snažili riešiť nedostatky spojené s vojnou a jej následkami (napr. neexistujúci koridor pre humanitárnu pomoc na hraniciach s Ukrajinou).
Gratulujeme ešte raz všetkým oceneným a ďakujeme im za neskutočné nasadenie a dobro, ktoré denne vykonávajú.
Všetky fotografie a video z galavečera nájdete TU.