V Karpatskej nadácii máme nulovú toleranciu k akémukoľvek sexuálnemu vykorisťovaniu a zneužívaniu alebo porušovaniu práv detí. Je pre nás dôležité, aby sme spolu s našimi partnermi, podporenými organizáciami a ich partnermi vytvárali a udržiavali bezpečné a rešpektujúce prostredie pre každého, kto sa zúčastňuje aktivít, ktoré realizujeme a podporujeme.
Riadime sa Politikou ochrany pred sexuálnym vykorisťovaním a zneužívaním a Politikou ochrany práv dieťaťa, ktoré popisujú nevhodné správanie a spôsoby, ako postupovať pri jeho nahlasovaní a pomoci obetiam. Je nevyhnutné, aby sa s týmito politikami oboznámili všetci naši spolupracovníci, partneri, podporené organizácie ako aj prijímatelia pomoci.
Nevhodné správanie, ktoré odmietame
Pomoc a služby financované a poskytované Karpatskou nadáciou, jej partnermi, podporenými organizáciami a ich partnermi sú vždy bezplatné. Je zakázané požadovať peniaze alebo služby, vrátane sexuálnych služieb, výmenou za poskytnutú pomoc alebo nimi podmieňovať poskytnutie pomoci.
Akékoľvek správanie, ktoré ohrozuje fyzickú, emocionálnu alebo duševnú pohodu dieťaťa, je prísne zakázané. Toto správanie zahŕňa fyzické a psychické týranie, sexuálne zneužívanie, zanedbávanie, šikanovanie, obchodovanie s deťmi či nútenú detskú prácu.
Akékoľvek správanie sexuálneho charakteru voči dieťaťu (osobe mladšej ako 18 rokov) je považované za sexuálne zneužitie bez ohľadu na zákony platné v krajine, kde organizácia a jej partneri pôsobia. Neznalosť skutočného veku dieťaťa nie je ospravedlnením.
V záujme bezpečnosti a ochrany zraniteľných skupín, ktorým pomáhame, očakávame, že všetci naši spolupracovníci, partneri, podporené organizácie a ich partneri:
si dôkladne preštudujú Politiku ochrany pred sexuálnym vykorisťovaním a zneužívaním a Politiku ochrany práv dieťaťa a budú sa nimi riadiť,
informujú prijímateľov pomoci o tom, že všetka nami poskytovaná pomoc a služby sú bezplatné a tiež o tom, ako a kde môžu dôverne nahlásiť a požiadať o pomoc v prípade incidentov súvisiacich so sexuálnym vykorisťovaním a zneužívaním alebo porušovaním práv dieťaťa,
nahlásia akékoľvek incidenty alebo podozrenia na nevhodné správanie súvisiace so sexuálnym vykorisťovaním a zneužívaním alebo porušovaním práv dieťaťa a poskytnú obetiam potrebnú pomoc, pričom:
• ak sa podozrenie na nevhodné správanie týka pracovníkov/čok Karpatskej nadácie, bezodkladne ho nahlásia Karpatskej nadácii spôsobmi uvedenými nižšie,
• ak sa podozrenie týka pracovníkov/čok inej organizácie, incident bezodkladne nahlásia vedeniu alebo povereným pracovníkom organizácie, s ktorou má údajný/á páchateľ/ka zmluvný vzťah, t.j. zodpovednej organizácii. Vedenie zodpovednej organizácie je následne povinné o tejto skutočnosti informovať Karpatskú nadáciu. Zodpovedná organizácia, je povinná akékoľvek obvinenie súvisiace s nevhodným správaním svojho/jej pracovníka/čky vyšetriť a vyvodiť adekvátne dôsledky. V prípade, ak došlo k trestnému činu, organizácia má zákonnú povinnosť upovedomiť relevantné štátne orgány (políciu, Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny, a pod.).
Ak ste boli svedkom, obeťou alebo máte podozrenie na akékoľvek nevhodné správanie pracovníkov/čok Karpatskej nadácie, nahláste to:
E-mailom:
pomoc@karpatskanadacia.sk
Poštou (aj anonymne):
Karpatská nadácia, Letná 27, 040 01 Košice (obálku označte: Hlásenie SVZ – neotvárať)
Telefonicky:
+421 907 563 982
Poskytnuté informácie budú dôverné a môžu byť ohlásené aj anonymne. Karpatská nadácia zareaguje na všetky nahlásenia bez ohľadu na povahu nahlásenia a na to, koho sa obvinenie týka či na identitu a/alebo pôvod oznamovateľa/ky.
Informujte o tom, ako nahlásiť nevhodné správanie
Pripravili sme pre vás letáčiky, ktoré informujú prijímateľov vašich služieb a pomoci o tom, ako môžu nevhodné správanie pracovníkov/čky Karpatskej nadácie ako aj pracovníkov/čky našich partnerov, podporených organizácií a ich partnerov nahlásiť.
Letáčiky sú k dispozícii v slovenskom aj rómskom, maďarskom a ukrajinskom jazyku. Odporúčame, aby ste ich vytlačili a vyvesili v priestoroch, kde realizujete aktivity v rámci našej spolupráce.