V roku 2021 23 % detí na Slovensku čelilo fyzickému násiliu. Emočnému násiliu bolo vystavených vyše 20 % detí a sexuálnemu zneužívaniu 7,1 %. Čiže každé 15. dieťa je sexuálne zneužívané. V skutočnosti sú tieto čísla oveľa vyššie, pretože mnoho detí o násilí nerozpráva a v tichosti ho trpí.
Na násilie môžu deti natrafiť kdekoľvek
Doma, v škole, pri voľnočasových aktivitách či v online priestore. A za násilie je považované aj odopieranie práva deťom zdravo sa rozvíjať, vzdelávať či žiť v dôstojných podmienkach. Aj preto je povinnosťou nás všetkých vytvárať podmienky, vďaka ktorým by sme mohli predchádzať násiliu páchanom na našich deťoch a v prípade, že sa to deje, ponúknuť im okamžitú ochranu a podporu.
Na tieto skutočnosti upozorňujú aj dva dôležité svetové dni, ktoré si pripomíname práve v novembri – Svetový deň prevencie týrania a zneužívania detí (19. november) a Svetový deň detí (20. november).
A keďže v Karpatskej nadácii realizujeme aj programy zamerané na deti a podporujeme organizácie, ktoré s deťmi pracujú, je pre nás dôležité, aby sme pre nich vytvárali a udržiavali bezpečné a rešpektujúce prostredie. A nielen my, ale aj naši partneri, podporené organizácie a ich partneri. V tejto súvislosti sa v nadácii riadime Politikou ochrany práv dieťaťa a dbáme na to, aby sa s ňou oboznámili všetci naši spolupracovníci, partneri, podporené organizácie ako aj prijímatelia pomoci.
Násilie páchané na ženách je jedným z najrozšírenejších
Okrem týchto svetových dní si 25. novembra pripomíname Svetový deň odstránenia násilia voči ženám. Násilie páchané na ženách a dievčatách je pritom jedným z najrozšírenejších, najtrvalejších a najničivejších porušovaní ľudských práv na svete. Údaje z policajných štatistík z roku 2019 hovoria, že domáce násilie zažívalo až 44 % žien na Slovensku. To je takmer každá druhá žena. Pritom mnohé ženy násilie nenahlásia. A mnohé, ktoré ho nahlásia, zažívajú miesto podpory zľahčovanie situácie či znevažovanie. Násilie pritom výrazne negatívne ovplyvňuje nielen život samotnej ženy, ale aj jej detí, ktoré sú často svedkami týchto traumatizujúcich situácií.
Aj v tomto prípade je dôležité povedať, že ženy môžu násilie zažívať nielen doma, ale kdekoľvek. A špecifickou skupinou sú ženy v ohrození, ktoré prijímajú humanitárnu či akúkoľvek inú pomoc a môžu byť vystavené nátlakom a násiliu zo strany poskytovateľov pomoci.
Aj preto sa Karpatská nadácia zaviazala ochraňovať nielen takéto ženy, ale všetky zraniteľné osoby bez ohľadu na rod a vek pred sexuálnym vykorisťovaním a zneužívaním pracovníkmi, ktorí poskytujú humanitárnu pomoc, ochranu a iné formy pomoci.
Naša Politika ochrany pred sexuálnym vykorisťovaním a zneužívaním popisuje nevhodné správanie a spôsoby, ako postupovať pri jeho nahlasovaní a je záväzná pre všetkých pracovníkov, dodávateľov, dobrovoľníkov a stážistov, aj pre partnerov a subjekty, ktoré od nás dostávajú finančnú alebo inú podporu.
Myslime na všetky deti, ženy či zraniteľných ľudí a zamerajme sa (nielen) v novembri na zvyšovanie povedomia o tom, ako ich pred násilím a zneužívaním chrániť.