Na východnom Slovensku sa začala meniť atmosféra na stredných odborných školách. Program Prelaď svoje STEREOtypy, ktorý sme spustili v roku 2023, pomáha mladým ľuďom zbaviť sa predsudkov o rómskej komunite. To, čo pôvodne vzniklo ako jednorazová aktivita, sa vďaka pozitívnym ohlasom stredoškolákov a učiteľov rýchlo rozvinulo do plnohodnotného zážitkového programu.
Na Slovensku sú totiž predsudky voči Rómom stále veľmi intenzívne. Negatívne mediálne obrazy, nešťastné politické vyjadrenia či osobné skúsenosti, vytrhnuté z kontextu, udržiavajú v spoločnosti nedôveru. Prieskum Slovenskej akadémie vied z roku 2019 ukázal, že až 45,2 % ľudí považuje nepriateľské výroky politikov o Rómoch za „v poriadku“. Takéto postoje sa prenášajú aj na mladú generáciu a vytvárajú medzi nimi a rómskou komunitou neviditeľné múry.
Neponúkame hotové návody ani moralizovanie
Program Prelaď svoje STEREOtypy chce tieto múry búrať. Neponúka hotové návody ani moralizovanie – jeho cieľom je skôr otvoriť mladým ľuďom oči. Prostredníctvom príbehov, diskusií a vlastných zážitkov sa učia rozlišovať medzi individuálnym správaním a obrazom celej komunity. Zároveň si trénujú schopnosť kriticky myslieť a vytvárať si vlastný názor založený na skúsenostiach, nie na predsudkoch.
Aktivity sú určené pre stredoškolákov vo veku 15 až 19 rokov z regiónov, kde podľa Atlasu rómskych komunít žije výrazné percento Rómov. Mnohí z týchto mladých ľudí doteraz poznali rómsku komunitu iba z druhej ruky – prostredníctvom stereotypov, ktoré im servíruje okolie. Práve preto je tento vek ideálny na to, aby spoznali reálnych ľudí, ich príbehy a hodnoty, ktoré v sebe nesú.

Živé knihy inšpirujú
Od novembra 2024 pracuje Karpatská nadácia so študentmi Strednej zdravotníckej školy sv. Bazila Veľkého v Prešove. Prvý krok na ceste za prelaďovaním stereotypov bola diskusia priamo na škole – a nešlo o obyčajné rozprávanie. Študenti sa stretli so „Živými knihami“ – Rómami, ktorí sa napriek nepriaznivým podmienkam dokázali presadiť a inšpirovať ostatných svojimi príbehmi.
Diskusie prebiehali v malých skupinách, kde panovala komorná atmosféra a priestor na dôveru. Práve osobné príbehy a možnosť otvorene sa pýtať pomohli prelomiť bariéry, ktoré často stoja medzi majoritou a rómskou komunitou.
Zhruba po dvoch týždňoch sa študenti stretli znova. Tentoraz na hlbšiu reflexiu – hovorili o tom, ako naše prostredie ovplyvňuje šance na úspech a čo všetko ovplyvňuje naše postoje k iným ľuďom.

Navštívili Luník IX
Vybraní študenti dostali aj špeciálnu príležitosť – navštívili známe sídlisko Luník IX v Košiciach. Na mieste ich sprevádzali sociálni pracovníci a miestni obyvatelia, ktorí im ukázali realitu života v komunite často spájanej s predsudkami. Mladí ľudia z Luníka IX im otvorene rozprávali o každodenných výzvach, ale aj o iniciatívach, ktoré im pomáhajú zlepšovať svoju budúcnosť.
Článok o zážitkoch z Luníka IX si môžete prečítať TU.


Po návrate študenti svoje skúsenosti zhrnuli a predstavili ich svojim spolužiakom. Tento zážitkový spôsob učenia rozvíja nielen ich vlastnú citlivosť a kritické myslenie, ale pomáha šíriť porozumenie a myšlienky inklúzie v celej školskej komunite.
Jedným zo študentov, ktorý absolvovali program a navštívili Luník IX je Marko Piskura:
„Predtým som sa o rómsku tému vôbec nezaujímal, dokonca som na Rómov nemal dobrý názor, chcel som, aby tu s nami vôbec nežili a bolo by mi nepríjemné, keby si nejaký Róm ku mne sadol v autobuse. Teraz to vôbec neriešim a dokonca by som ešte raz chcel navštíviť Luník IX a v budúcnosti pokojne pracovať s rómskou komunitou. Prišiel som na to, že len preto, akú majú farbu pleti, nemajú rovnaké možnosti ako my a to nie je fér. Rád by som im podal pomocnú ruku. Vďaka týmto zážitkom som si uvedomil, že by sme nemali diskriminovať ľudí alebo sa im otáčať chrbtom.“