Divokú prírodu, vydarené počasie a more húb si užili účastníci 50-km trasy Karpatskej vandrovky. Približne v polovici cesty sa k ním pridali 25-tkári, aby všetci spoločne vandrovali časťou trasy SNP a podporili tak dobré nápady na východnom Slovensku. Na Karpatskej vandrovke sa vyzbieralo 9 000 eur.
Karpatská vandrovka je darcovský turistický pochod, ktorý spája turistiku s filantropiou. V sobotu 24. septembra 2023 sa konal už 14. ročník a na jeho štart sa postavilo takmer 230 vandrovníkov. Niektorí vandrovali v tímoch, iní sa prihlásili jednotlivo a ďalším tento zážitok doprial ich zamestnávateľ ako netradičnú formu team buildingu.
Už niekoľko rokov sa na trase vo Volovských vrchoch takto stretávajú kolegovia a kolegyne zo spoločnosti LEAR. „Šlo sa výborne, mali sme skvelé počasie, aj keď miestami mrholilo či slabo pršalo,“ povedala v cieli Silvia Dopiriaková z Lear Corporation Seating Slovakia. Vandrovku prvýkrát absolvovala pred deviatimi rokmi a prešla si rovno 50 km dlhú trasu: „Bolo to dosť náročné, čiže odvtedy chodievam radšej 25-tku. Trasa je krásna a príjemná a s kolegami si to spoločne užívame. Ako kolektív sa stretávame najmä v práci, ale takto v lese sa môžeme rozprávať o úplne iných veciach, spoznať sa, strávime čas inak, ako pracovne. To je hlavný dôvod, prečo vandrovku chodíme toľko rokov a prečo nás to stále baví. A napriek tomu, že trasa je stále rovnaká, stále je na nej čo obdivovať a vždy nájdeme niečo nové, čo sme si predtým ani nevšimli. V cieli sa počkáme a máme tu potom príjemnú zábavu.“
Na štart vandrovky sa postavili aj zamestnanci U. S. Steel Košice. Pre Máriu Janočkovú to bola premiéra: „Som z Vranova, žijem v Bratislave a pracujem pre U. S. Steel Košice. Okolie teda už trochu poznám, ale trasu vandrovky som šla prvýkrát a bolo to perfektné. Sem-tam pršalo, ale náš tím mal skvelú náladu. Tento rok sme vandrovali v rámci firemnej iniciatívy NextGen Steel, čiže stretli sa tu ľudia z rôznych útvarov, ktorí sa nepoznali. A vďaka vandrovke sme sa spoznali, po ceste sme si vymenili pracovné skúsenosti, ale rozprávali sme sa najmä o nás a o živote. V cieli sme si dali niečo na jedenie, pitie a strávili spolu ďalšie hodiny.“
V skvelej nálade a s parádnymi tričkami vandrovku už niekoľký rok po sebe prešli aj ľudia z ABB Solutions Slovakia. Na pocity sme sa v cieli pýtali Dušana Nikházyho: „Je to naša tradícia a už pol roka dopredu sa na to tešíme. Je to skvelý team buliding, no o práci sa bavíme minimálne. Ako pomerne mladý tím rozoberáme, kto sa kde sťahuje, kto stavia a kto prerába bývanie. Máme byť aj kolektív, nielen kolegovia a práve Karpatská vandrovka nám to umožňuje.“
Firemným nováčikom tohto roka bola firma BOSCH a pritom mala hneď najpočetnejšie zastúpenie. Nielen samotnú trasu, ale aj čas v cieli si všetci „bošáci“ užívali. Medzi nimi aj Daniela Petríková, ktorá roky predtým vandrovala za inú firmu a práve ona namotivovala nových kolegov. „Hneď, ako sme vo firme začali komunikovať vandrovku, 27 ľudí sa prihlásilo na prvý šup. Ja som už päťkrát prešla 50 km, a niekoľkokrát 25-tku a každý rok si v cieli poviem, že pôjdem zasa.“ A prečo? „Lebo prší, svieti slnko, vypije sa pivo, super sa pokecá a posúva to celý tím.“
Firemného partnera NESS tento rok zastúpilo o čosi menej ľudí, pretože väčšina si šetrila sily na blížiaci sa Medzinárodný maratón mieru. 50 km trasu prešli traja „nessáci“ a ako prvý do cieľa došiel Lukáš Oscipovský. Vandrovku si odkráčal už piatykrát. „Niekedy pozerám videá ľudí, ktorí prešli trasu SNP a keďže vandrovka je jej súčasťou, tak mám pocit, že som aspoň trochu súčasťou cesty hrdinov,“ hovorí Lukáš a na otázku, čo je na trase najnáročnejšie, bez váhania odpovedá, že Zbojnícka skala (1 147,4 m. n. m.).
Okrem firemných tímov sa na trati streli aj skupiny kamarátov či rodín a jednotlivci rôzneho veku. 68-ročný Daniel Böhm sedel v cieli pri stole s partiou kolegov a kolegýň a vychutnával si zaslúženú fajku: „Na jar mi operovali koleno a potreboval som vyskúšať, či zvládne 25-tku a či sa môžem venovať svojím ďalším turistickým aktivitám. A zvládlo:). Trasa Karpatskej vandrovky ma vzala do minulosti, pretože ako mladý som ju chodieval často v zime aj v lete. Príroda je krásna vždy a všade, akurát si ju treba užiť a ja som si ju dnes užil.“ Danielova známa nám prezradila, že Daniel je aktívny turista a za sebou má ozaj náročné trasy, pred sebou 100 km trip okolo Mont Blancu a o rok možno aj 50 km na Karpatskej vandrovke.
Turistka Laura Veberová prešla s kamarátmi 50 km už druhýkrát a chystá sa aj budúci rok: „Mám pocit, že bežeckých akcií je tu veľa, ale turistických málo. A okrem toho, že spolu prejdeme časť trasy SNP, môžeme podporiť veľa pekných vecí.“
Laura má pravdu – Karpatská vandrovka je jedinečný darcovský turistický pochod, no každý rok ju niekoľko odvážlivcov či športovcov aj zabehne. Medzi nimi aj ultratrailový bežec a organizátor trailových pretekov Vojtech Spišák, ktorého kamaráti volajú Belo: „Najzaujímavejšie na trati je stúpanie na Kloptaň a je to aj gro výškových metrov, ktoré človek absolvuje hneď v úvode a potom si už môže užívať postupné klesanie až do Košíc. Pre mňa ako bežca nebola trať náročná, ale dosť času som strávil aj v občerstvovaích zariadeniach po ceste, čiže do cieľa som nedobehol v nejakom rýchlom čase.“
Belo však vie, že to ani nie je podstatné. Dôležité je, aby si to každý čo najviac užil a svojou účasťou podporil dobré nápady. Výťažok z Karpatskej vandrovky totiž putuje do fondu Máme radi východ a odtiaľ ich Karpatská nadácia každý rok prerozdelí medzi projekty, ktoré z východu robia krajšie miesto na život.
To všetko sa deje len vďaka:
✔firmám a vandrovníkom,
✔partnerom,
✔dobrým ľuďom, ktorí si vytvoria darcovské výzvy a ľuďom, ktorí na nich prispejú,
✔dobrovoľníkom, ktorí na vandrovke pomáhajú,
✔Záchrannej službe východ, ktorá je celý deň k dispozícii všetkým účastníkom
✔a v neposlednom rade skvelému tímu Karpatskej nadácie.