„Volám sa Lenka, mám tri deti. V minulosti som bývala v jednoizbovom byte spolu s mojou mamou, no bola som nútená odtiaľ odísť, aj s deťmi na ulicu – a to dva týždne pred Vianocami. Následne sme sa ocitli v ubytovni pre bezdomovcov. Deti tam síce nemôžu byť, ale vyhoveli nám a strávili sme tam s nimi sviatky. Mali sme aspoň teplé jedlo a strechu nad hlavou. Neskôr sme bývali v „Krizáku pre deti“. V roku 2005 sa mi narodila ešte jedna dcéra, ktorá bola veľmi chorá. Mala problémy so srdiečkom a bohužiaľ zomrela. Po nejakom čase som sa zoznámila s terajším priateľom, s ktorým sme spolu už 10 rokov a máme malú Mišku, ktorá chodí do prvej triedy. Staršia dcéra je deviatačka a syn je ôsmak a navštevujú špeciálnu základnú školu. Dcéra by chcela byť keramička a syn chce byť buď murárom alebo kuchárom. Bývame na chate na Bankove. Nie je to bohviečo, v zime tam nemáme vodu – musíme si ju nosiť, topíme drevom, dole elektrikou, ale máme aspoň strechu nad hlavou a dá sa to prežiť. Dúfam, že sa neskôr niečo lepšie objaví. Teraz som celkom rada, lebo predtým som chodila po všelijakých brigádach. Momentálne som zamestnaná ako upratovačka na vysokej škole na trvalý pracovný pomer vďaka o. z. Maják nádeje. Ďakujem Miške, lebo bez nej by som sa asi nepohla. Na Maják nádeje som natrafila cez jednu kamarátku – je to úžasné, že môžu pomáhať takým ľuďom ako sme my. Dá sa tam chodievať aj na dielne, kde tvoríme rôzne výrobky, ale aj na veľké stretnutia, kde si vypočujeme rôzne prednášky. Vytvárajú aj rôzne akcie a výlety pre deti. Pomáhajú ľuďom nájsť prácu alebo pomáhajú v bežnom živote, ak niekomu chýba napríklad nábytok. Chodím tam popri práci v utorky popoludní už asi dva a pol roka. Stretávame sa tam s ďalšími mamičkami. Odporúčala by som to všetkým ľuďom, ktorí sa ocitli v podobnej situácii ako ja. Napríklad ja som chodievala na dielňu, kde sa vyrábali mydielka, no teraz sú tam všelijaké iné práce. Teraz sa šijú tašky a vrecúška na levanduľu. Tieto ručné výrobky sú ponúkané na charitatívnych predajoch v rámci verejnej zbierky a z výťažku nám pomáhajú so základnými potrebami ako je nájom, či lieky. Získala som tam nové zručnosti. Maják nádeje nám okrem toho pomohol nájsť sponzora, ktorý nám pomohol so splatením nájmu a v zime nám darovali potraviny. Veľmi im ďakujem.“
Občianske združenie Maják nádeje vzniklo v roku 2010. Navštevujú ho osamelé matky ale aj úplne rodiny s nezaopatrenými deťmi v hmotnej alebo sociálnej núdzi a rodičia ťažko zdravotne postihnutých detí. Maják nádeje v priemere navštevuje 55 rodín, no každý mesiac majú niekoľko nových dotazníkov o prijatie. Každý mesiac následne prijímajú nové rodiny. Od svojho vzniku pomohli približne 300 rodinám. S každou rodinou pracujú dlhodobo, mesiace aj roky. Väčšinou nejde len o jednorazovú pomoc. Ide aj o sprevádzanie, kurzy výchovy, finančnej gramotnosti a pod. S danou rodinou sa stretávajú minimálne každý týždeň. Podmienkou je pravidelná účasť na dielňach aj na formačných mesačných stretnutiach. Rodiny prostredníctvom stretnutí rozvíjajú svoje zručnosti, nadväzujú nové priateľstvá, čo v konečnom dôsledku pôsobí priaznivo na ich celkový život.
Maják nádeje podporila Karpatská nadácia niekoľko krát cez rôzne grantové programy. Prostredníctvom Majáku nádeje sa podarilo zlepšiť nepriaznivú situáciu nie len pani Lenky, ale aj mnohých ďalších rodín v núdzi