Akú úlohu zohrávajú vo vojne dobro, humor a priateľstvá? Pozrite si náš nový mini dokument Dobro nepozná hranice

Prečo sú zahraniční dobrovoľníci „na hlavu“? Čo pomáha ľudom, aby nepanikárili, hoci v ich okolí zúri vojna? A riadi sa dobro hranicami? Na tieto otázky odpovedá mini dokument Dobro nepozná hranice, ktorý sa točil na humanitárnej ceste na Ukrajinu.

Karpatská nadácia, občianske združenie Podaj ďalej Prešov a spoločnosť Minoritas organizujú každý týždeň humanitárnu pomoc na Ukrajinu. Darí sa im to len vďaka donorom a zanieteným dobrovoľníkom. Dobrovoľníkom, ktorí vstávajú nadránom, aby naplnili dodávky, cestovali s nimi na Ukrajinu a tam vyložili potrebnú pomoc pre ľudí, ktorí pre vojnu nesmierne trpia.

Títo dobrovoľníci pritom neraz cestujú aj do nebezpečných zón a riskujú vlastné životy. Aj preto si ukrajinský dobrovoľníci s humorom rozprávajú, že tí zahraniční sú na hlavu. Veď by mohli ostať doma, v bezpečí a neriskovať pre úplne neznámych ľudí.

Prečo to vlastne robia?

Lebo dobro nepozná hranice. Štátne, ani ľudské. Neriadi sa čiarami na mape ani zónou komfortu.

Lebo dobro je závislosť. Ak ho raz začnete robiť, nie je cesty späť. Dobro vás napĺňa, vyvoláva neopísateľné zimomriavky a dáva nový rozmer vášmu životu.

Mini dokument Dobro nepozná hranice ukazuje, akú úlohu zohrávajú vo vojne dobrí ľudia, humor, nádej a priateľstvá.

Dokument sa točil na jednej z humanitárnych ciest v marci 2023. Chceme ním poďakovať všetkým, ktorých dobrota nepozná hranice.

Vytvorenie tohto videa je financované C.S. Mott Foundation v rámci programu Global Challenges Local Solutions, ktorý realizuje Akadémia pre rozvoj filantropie v Poľsku.