Aktuálny stav výzvy
Ciele a krátka história
- Inovatívnym spôsobom poukázať na problematiku diskriminácie v spoločnosti a na možnosti ako ju riešiť;
- posilniť povedomie o rozmanitosti našej spoločnosti a potrebe inklúzie najmä v oblasti vzdelávania, zamestnávania a komunitného života;
- privádzať inklúziu do praxe;
- podporiť dobrovoľnícku angažovanosť zamestnancov spoločnosti MAGNA s cieľom posilniť úzke prepojenie pracovného života s mimopracovnou činnosťou.
Hlavnými témami pre tohtoročné projekty sú:
- Scitlivovanie a osveta – podpora projektov, ktorých aktivity búrajú pretrvávajúce mýty a predsudky v spoločnosti, prepájajú rôznorodé alebo zdanlivo nespojiteľné svety a vytvárajú medzi nimi mosty. Aktivity majú dopad na široké spektrum rôznorodých skupín, najmä minoritných alebo zraniteľných. Ide o vzdelávacie aktivity, diskusie, zber dát, šírenie osvety a pod.
- Posilňovanie postavenia a inklúzia – podpora projektov, ktoré priamo v teréne pracujú s jednou alebo viacerými zraniteľnými skupinami na posilnení ich začleňovania do spoločnosti a obhajobe ich práv.
- Advokačné aktivity – podpora projektov, ktorých aktivity sa zameriavajú na presadzovanie inkluzívnych prístupov v rôznych sférach a zavádzanie rôznych politík a metodík na rôznych úrovniach.
Podmienky a kritéria
Kritériá podpory
Grantový program podporí projekty, ktoré sa zameriavajú na akékoľvek minoritné a zraniteľné skupiny. V žiadosti o grant je potrebné zdôvodniť a uviesť, s akými problémami sa konkrétna skupina stretáva a ako ich projekt rieši.
Podmienkou zapojenia sa do programu je partnerstvo s minimálne jednou partnerskou organizáciou (mimovládne organizácie, samospráva, školy, súkromný sektor a podobne). Projekty, ktoré zapoja viac partnerských organizácii, budú pri hodnotení zvýhodnené.
Program uprednostní projekty, ktoré zapoja aspoň jedného dobrovoľníka z radov zamestnancov partnera programu – spoločnosti Magna. Účasť jedného alebo viacerých zamestnancov zvýhodní uchádzača o grant pri hodnotení žiadosti.
Maximálna výška grantu pre jeden projekt je 2 000 €.
Uzávierka prihlasovania žiadostí je 30. januára 2024 do 23:59 hod. Realizácia podporených projektov môže začať najskôr 15. marca 2024 a musí skončiť najneskôr 31. októbra 2024.
Pre každý projekt sa vyžaduje spolufinancovanie vo výške minimálne 10 % z celkového rozpočtu, a to finančným alebo nefinančným vkladom žiadateľa alebo partnera projektu. Nefinančný vklad (dobrovoľnícka práca, využívanie prepožičaných strojov, darovaný materiál a pod.) musí byť preukázateľný (zmluva, čestné vyhlásenie, iný relevantný doklad) a jeho výška realisticky vyčíslená. Spolufinancovanie partnera projektu je potrebné preukázať čestným vyhlásením partnera o poskytnutí vkladu už pri podaní žiadosti o grant.
V minulosti boli podporení
V predošlom ročníku grantového programu MAGNA pre región sa z Nadačného fondu prerozdelilo 35 000 eur medzi 13 projektov zameraných na rozvoj regiónu:
- KedsadaTaksachce – Ženský tréningový program (Košice)
- Mestská časť Košice-Sídlisko Ťahanovce – Deň menšín (Košice)
- Vitalcity – BEH/Žkovačka na Kojšovskej holi 2023 (Košice)
- Spoločnosť Parkinson – Kráčajme spolu, mladí aj starší, zdraví aj chorí… (Košice)
- Občianske združenie príbuzných a priateľov zariadeni ARCUS Košice – KOGNISENSE (Košice)
- ENJOY THE RIDE – Refresh Mini pipe (Košice)
- Saplinq, o. z. – Festival Pride Košice 2023 (Košice)
- Kollárova, o. z. – Oddychová zóna Sečovce (Sečovce)
- Bezpečný prístav, o. z. – „Vráť sa domov“ (Košice)
- Okolo, o. z. – Oprav si svoj defekt sám! – workshopy servisu bicykla (Košice)
- Folklór Košická Belá – Spevom a tancom k lepšiemu a veselšiemu životu (Košická Belá)
- Občianske združenie Za horizont – Učebňa v prírode (Sečovce)
- Združenie príbuzných a priateľov „Radosť“– Športujeme s radosťou (Košice)