Aktuálny stav výzvy
Ciele a krátka história
- Podporiť komunity a obce pri svojpomocnej identifikácii a riešení miestnych problémov
s využitím dostupných ľudských, materiálnych, finančných zdrojov. - Motivovať k dlhodobej spolupráci a partnerstvám medzi rôznymi organizáciami
na miestnej úrovni. - Zvyšovať mieru akceptácie a tolerancie spoločnosti k rôznorodosti názorov a postojov.
- Prinášať inovatívne riešenia potrieb v komunitách.
- Podporiť dobrovoľnícku angažovanosť zamestnancov spoločnosti MAGNA s cieľom posilniť úzke prepojenie pracovného života s mimopracovnou činnosťou.
Hlavnými témami pre tohtoročné projekty sú:
- Bezpečnosť jednotlivca – podpora projektov, ktoré zvyšujú bezpečnosť a bezpečné správanie sa doma, v práci, prírode a pod., vrátane zvyšovania povedomia o potrebe používania ochranných pomôcok pri rizikových aktivitách.
- Šport a zdravý životný štýl – podpora dobrých nápadov, ktoré sa zameriavajú na športové alebo pohybové aktivity a prospešné trávenie voľného času. Do podujatí a aktivít by sa mala zapojila širšia cieľová skupina, napríklad deti a ich rodičia či starí rodičia. Cieľom je aj vytvoriť priestor na spoločné trávenie času a posilniť tak medzigeneračné väzby v rodine i spoločnosti.
- Tolerancia – podpora aktivít, ktoré scitlivujú verejnosť voči rôznorodým názorom a postojom. Cieľom programu je zmierniť polarizáciu spoločnosti a vytvoriť priestor na rozumnú a priateľskú diskusiu.
Podmienky a kritéria
Kritériá podpory
Podporené aktivity organizácií a miestnych samospráv musia byť dobrovoľnícke, neziskové, verejne prospešné a s dlhodobým preukázateľným efektom. Navrhované projekty by mali byť udržateľné a nadväzovať na už existujúce aktivity a výsledky. Žiadatelia môžu navrhnúť aj nové iniciatívy za predpokladu, že spĺňajú podmienku preukázateľne dlhodobej udržateľnosti.
Miestne problémy a témy sa najlepšie riešia v spolupráci a partnerstvách. Podmienkou zapojenia sa do programu je partnerstvo s minimálne jednou partnerskou organizáciou (mimovládne organizácie, samospráva, školy, súkromný sektor a podobne). Projekty, ktoré zapoja viac partnerských organizácii, budú pri hodnotení zvýhodnené.
Program uprednostní projekty, ktoré zapoja aspoň jedného dobrovoľníka z radov zamestnancov partnera programu – spoločnosti Magna. Účasť jedného alebo viacerých zamestnancov zvýhodní uchádzača o grant pri hodnotení žiadosti.
Maximálna výška grantu pre jeden projekt je 4 000 €.
Uzávierka prihlasovania žiadostí je 7. februára 2023 do 23:59 hod. Realizácia podporených projektov môže začať najskôr 6. apríla 2023 a musí skončiť najneskôr 31. októbra 2023.
Pre každý projekt sa vyžaduje spolufinancovanie vo výške minimálne 10 % z celkového rozpočtu, a to finančným alebo nefinančným vkladom žiadateľa alebo partnera projektu. Nefinančný vklad (dobrovoľnícka práca, využívanie prepožičaných strojov, darovaný materiál a pod.) musí byť preukázateľný (zmluva, čestné vyhlásenie, iný relevantný doklad) a jeho výška realisticky vyčíslená. Spolufinancovanie partnera projektu je potrebné preukázať čestným vyhlásením partnera o poskytnutí vkladu už pri podaní žiadosti o grant.
Výdavky spojené s odmeňovaním ľudí pracujúcich na projekte nesmú tvoriť viac ako 20 % požadovanej grantovej podpory.
V minulosti boli podporení
V predošlom ročníku grantového programu MAGNA pre región sa z Nadačného fondu prerozdelilo 11 500 eur medzi 5 projektov zameraných na rozvoj regiónu:
- Kynologická záchranná jednotka – Chráňme seba a pomáhajme iným (Košice)
- Kamikse – klub kanoistiky ATU Košice – Ťahanovský vlnový špeciál 2022 (Košice)
- Humanité – Renovácia multifunkčného ihriska (Rožňava)
- Obec Plechotice – Hravenisko (Trebišov)
- Otvor dvor – Aktívny cyklo-turistický bod v KC Kláštor (Rožňava)