Tento rok sa uskutočnil už tretí ročník inkluzívneho tábora pre deti zo znevýhodnených komunít. Tábor zameraný na tvorbu filmov ponúkol deťom neopakovateľný zážitok plný kreativity a spolupráce.
Inkluzívny tábor je miestom, ktoré prepája deti z najrôznejších prostredí. Prostredníctvom filmových techník vytvárajú spoločný projekt. V tábore sa stretlo 41 slovenských, rómskych a ukrajinských detí a detí so zdravotným znevýhodnením či rôznorodými potrebami. Cieľom bolo vytvoriť prostredie, kde sa mohli vzájomne spoznávať pri filmovej tvorbe.
Pozrite si reportáž, ktorú deti pripravili s organizátormi a lektormi:
Na začiatku tábora sa deti naučili pesničku, ktorú spoločne zaspievali v rómskom, ukrajinskom a slovenskom jazyku. Počas celého tábora pracovali na tvorbe videoklipu k tejto piesni a slávnostne ho premietali v posledný deň tábora. Deti, ich rodičia a blízki, mohli vidieť vlastnú tvorbu na veľkom plátne ako na naozajstnej filmovej premiére.
Videoklip, ktorý deti vytvorili si môžete pozrieť nižšie:
Počas celého tábora deti viedla trojica lektorov zo Slovenska, Ukrajiny aj Českej republiky, ktorí tiež prispeli k spoznávaniu iných kultúr. Najmä vďaka nim mali deti možnosť získať výnimočné skúsenosti v oblasti tvorby filmov a použitia rôznych tvorivých techník.
Cieľom tábora bolo, aby sa deti mohli priamo priblížiť komunitám, ktoré na Slovensku žijú a aby mohli svoje skúsenosti ďalej spracovať prostredníctvom filmového umenia. Touto hravou formou totiž dochádza k rozvoju citlivosti detí a ich schopnosti vnímať rôzne zraniteľné skupiny v spoločnosti. Vďaka inkluzívnemu táboru mali deti príležitosť rozvíjať sa nielen kreatívne, ale aj emocionálne a sociálne, vytvárajúc tak pevný základ pre ich budúcnosť a vnímanie inakosti medzi nami.
Video o tom, ako tábor vnímali deti, organizátori a lektori, si môžete pozrieť nižšie. (Za video ďakujeme Marekovi Molnárovi)
Mnoho detí, najmä z marginalizovaných komunít, sa na rôzne letné tábory z dôvodu ich vysokej finančnej náročnosti nikdy nedostane. Tento tábor bol pre všetky deti bezplatný aj vďaka podpore nášho grantového programu Spolu pre deti, ktorý sme vytvorili v spolupráci s organizáciou UNICEF.