Začiatkom januára sme otvorili grantový program Magna pre región a do výzvy sa zapojilo 22 žiadateľov s projektmi, ktoré búrajú predsudky, posilňujú inklúziu a zapájajú znevýhodnené skupiny do spoločenského života. Grant získalo 9 organizácií.
Podporíme kreatívne, zážitkové a praktické projekty, ktoré prispievajú k zdravému životnému štýlu, neformálnej kultúre a zlepšovaniu života v obciach i mestách. Naším cieľom je spájať a motivovať jednotlivcov, komunity, organizácie či firmy, aby spoločnou aktivitou vytvárali lepšie a krajšie východné Slovensko.
Hovorí sa, že keď máte na niečo malý rozpočet, dokážete z neho vyťažiť maximum. Pretože sa k tomu musíte postaviť veľmi kreatívne. A presne tak sme pristúpili k našej tohtoročnej kampani na DVA percentá – s malým rozpočtom, ale so skvelým nápadom, ktorý vznikol úplnou náhodou.
Ako vlastne vyzerá život na Luníku IX? Aké možnosti majú jeho obyvatelia? A je pravda všetko, čo sa o tejto komunite hovorí? Aj tieto otázky si kládli študenti Strednej zdravotníckej školy sv. Bazila Veľkého v Prešove, ktorí sa v rámci programu Prelaď svoje STEREOtypy vybrali na poznávaciu návštevu na Luník IX.
Takmer 500 predstaviteľov slovenskej občianskej spoločnosti zo širokého spektra sociálnych, zdravotníckych, charitatívnych, vzdelávacích, mládežníckych, dobrovoľníckych, kultúrnych, ale aj environmentálnych, menšinových a ľudskoprávnych organizácií vyjadrujú svoje znepokojenie nad stavom správy vecí verejných a celkovým smerovaním Slovenska.
Čo keby sme však spomalili, načúvali a pokúsili sa pochopiť ich príbehy? Čo keby sme lepšie porozumeli ich situácii, dôvodom ich konania a tomu, prečo si zaslúžia našu podporu?
Aj preto sme v roku 2024 napísali články a rozhovory, ktoré otvárajú oči a búrajú predsudky. Chceme tak inšpirovať k väčšiemu porozumeniu a ukázať, že veci nie sú vždy také, ako sa zdajú na prvý pohľad.
Na Slovensku je stále mnoho ľudí a iniciatív, ktoré potrebujú pomoc, a politické dianie tomu nepridáva. Sporné rozhodnutia vládnych činiteľov zasiahli celú spoločnosť – vrátane nás, mimovládok. Ale čím viac sa objavujú snahy oslabiť mimovládny sektor, tým viac dokazujeme, že sme silní. Že dokážeme spolu budovať modernú, slobodnú a rešpektujúcu krajinu.
Na túto víziu sme mysleli pri každej aktivite a programe, ktoré sme v roku 2024 realizovali. A tu sú naše výsledky.
Máš schopnosť zorganizovať nielen seba, ale aj úlohy a termíny? Zaujíma ťa téma vzdelávania a máš chuť prispieť k rozvoju Slovenska? Máme pre teba skvelú príležitosť! Staň sa programovým asistentom/programovou asistentkou v Karpatskej nadácii – ideálny štart aj pre absolventov.
Podporíme projekty, ktoré búrajú predsudky, posilňujú inklúziu a zapájajú znevýhodnené skupiny do spoločenského života. Medzi samosprávy, mimovládky a stredné školy v košickom kraji prerozdelíme 20 000 eur.
Vďaka grantovému programu Školy budúcnosti mohli deti objavovať svet cez nové technológie, tvorili kreatívne projekty a učili sa vzájomnému rešpektu.
Vďaka grantovému programu Školy budúcnosti mohli deti objavovať svet cez nové technológie, tvorili kreatívne projekty a učili sa vzájomnému rešpektu.
Konferencia Rané detstvo v strede pozornosti spojila takmer 80 odborníkov a odborníčok z celého Slovenska, aby sme sa rozprávali o tom, prečo sú prvé roky života také dôležité nielen pre samotné dieťa, ale celú našu spoločnosť.