Novinky

Novinky
strana 6
Spolu s Deutsche Telekom IT Solutions Slovakia sme otvorili grantový program Školy budúcnosti. Podporíme ním inovatívne základné školy, organizácie a učiteľov/učiteľky základných škôl s kreatívnym a netradičným prístupom k vzdelávaniu.
Záchranná služba východ zachraňuje ľudí v ťažkom teréne úplne dobrovoľne. To znamená, že vo svojom voľnom čase a bez nároku na odmenu pomáha na ťažko dostupných miestach, zasahuje pri prírodných katastrofách, pátracích akciách, je prítomná na prestížnych motokrosových či cyklistických pretekoch a 8 rokov aj na našej Karpatskej vandrovke.
V novej časti podcastu Dobré správy z východu sme sa rozprávali s Lukášom Kvokačkom, úspešným právnikom, ktorý sa vrátil zo zahraničia na Slovensko a stal sa riaditeľom občianskeho združenia Barlička.
Do 13. ročníka Karpatskej vandrovky sa zapojilo rekordných 172 ľudí a spolu vyzbierali 12 500 eur. Peniaze použije Karpatská nadácia na podporu dobrých projektov na východnom Slovensku. Hlasovať za nich budú aj samotní vandrovníci. Jedinečný darcovský turistický pochod sa konal 17. septembra 2022 vo Volovských vrchoch.
Po dvoch hodinách šľapania na Zbojnícku skalu sa odrazu objaví Hnilecká dolina zaliata hmlou a za ňou Tatry. Keď sa ukojíme týmto pohľadom a načerpáme sily, pokračujeme na Kloptaň a z vyhliadkovej veže vidíme celé okolie. Vodu o čosi neskôr čerpáme z Troch studničiek a na lúke uprostred starého lesa si dávame pauzu. Čaká nás výstup na najvyšší bod trasy – na Kojšovu hoľu. Je slnečno, a tak dovidíme až do Maďarska. Na východe sa týčia vojanské komíny a na severe Tatry. Volovské vrchy sú úžasné, bukovo-jedľové pralesy a hôľne lúky nás vrátili do minulosti. Pred nami je ešte druhá polovica Karpatskej vandrovky.
Na Slovensku vzniká krásny projekt, ktorý pomôže rómskym ženám, aby našli svoju vnútornú silu, boli schopné sa o seba postarať, rozvíjať svoju komunitu a nájsť si dobré zamestnanie. Volá sa UPre ženy a s týmto nápadom prišla Košičanka Veronika Miškech Fričová, ktorá pracovala v indickej organizácii AZAD Foundation na úspešnom a prelomovom programe Ženy s kolesami (Women with wheels). Keď videla, ako pozitívne sa menia životy, ale aj nepriaznivé postavenie žien v indickej spoločnosti, chcela čosi také skúsiť aj u nás.
Aj veľké svetové firmy, ako Facebook, Intel, Microsoft, Adobe či Apple často vyrobia dokonalý výrobok, vychytajú na ňom všetky muchy, no zákazníci ho nakoniec aj tak nechcú. Tvrdí Piet Grymonprez, ktorý bol riaditeľom pre výskum na Howest University of Applied Sciences a spolupracoval práve so spoločnosťami, ako Apple, Intel, Adobe, Microsoft, Barco či Arkema. Práve tam zistil, že vývojári sa zameriavajú na dokonalosť a perfektnú funkcionalitu, ale zabúdajú pritom na to, komu to bude slúžiť a s akým účelom. Aj preto Piet s ďalšími dvomi kamarátmi vymyslel celosvetový vzdelávací program MyMachine.
V Karpatskej nadácii sa snažíme o to, aby sa obyvatelia, komunity, firmy či organizácie spájali a spoločne tvorili krajšie východné Slovensko. Nielen preto, že spoločne urobíme viac práce, ale prepájaním ľudí z rôznych oborov si rozširujeme obzory, stretávame sa s inými názormi a učíme sa ich počúvať a reagovať na nich. Častokrát pritom vychádzame zo svojej komfortnej zóny, a to je dôležité.
Program Prebuďme spiace doliny mi otvoril ďalšie dvere, ktorými môžem postupovať na ceste k Zero Waste životnému štýlu a zapojiť do toho aj iných obyvateľov Gemera. Tak ako šéfkuchár Jamie Oliver učí ľudí spracovať suroviny do poslednej omrvinky, je aj mojou ambíciou spracovať možné zdroje do posledného kúska. Program mi dal 1. parádne kontakty, 2. perfektné tipy na miesta a aktivity v regióne a 3. informácie o projektovom manažmente, ktoré sú pre moju prácu mimoriadne prínosné.
Študenti sociálnej práce a ošetrovateľstva častokrát nevedia, aká práca ich čaká v teréne. Čo všetko to zahŕňa nielen fyzicky, ale aj emocionálne, keďže častokrát pracujú s marginalizovanými komunitami. Aj preto v rámci nášho Programu rozvoja rómskych komunít organizujeme 10-dňovú stáž práve pre týchto študentov. A aby sme ich nehodili rovno do vody, absolvovali sme s nimi ešte pred tým 3-dňové stretnutie plné konkrétnych a užitočných informácií a podnetov.
Lucia Gomolák dáva deťom z chudobných rómskych osád tri dôležité veci – čas, priestor a pozornosť. V jej školskom FIE klube sa deti učia samostatne premýšľať, porozumieť svetu okolo seba, nachádzať riešenia a robiť rozhodnutia. FIE je skratka pre metódu Feuersteinového inštrumentálneho obohacovania, keď lektor cez pracovné nástroje pomáha svojmu žiakovi rozvíjať schopnosť myslieť a učiť sa.
Ako komunikovať s rodičmi chudobných detí a vyvarovať sa konfliktom, ako narábať s bábätkom, ako si vybudovať poznateľnú značku úplne od nuly, ako vybudovať stabilnú organizáciu. Nielen toto boli hlavné témy sústredenia v rámci nášho grantového Programu rozvoja rómskych komunít. Organizovali sme ho pre členov organizácií, ktoré finančne podporujeme, 3. a 4. júna 2022 v KC Kláštor v Rožňave.