Novinky

Novinky
strana 4
V prvej výzve Máme radi Ukrajinu sme v roku 2022 prerozdelili 172 247 eur medzi 48 projektov, ktoré urgentne pomáhali ľudom utekajúcim pred vojnou na Slovensko. Tento rok podporím organizácie a školy na východnom Slovensku, ktoré už dlhodobo poskytujú systematickú pomoc ľuďom z Ukrajiny prichádzajúcim na naše územie.
Hľadáme kvalifikovaných odborníkov/odborníčky z celého Slovenska, ktorí sa venujú optimálnemu vývinu detí v ranom detstve. Ich úlohou bude zdieľať svoje vedomosti, skúsenosti a podporiť tak rozvoj inkluzívneho vzdelávania a starostlivosti o najmenšie deti. Mentori/mentorky budú viesť príjemcov grantu nášho programu Spolu pre deti. 
Zaujímaš sa o rozvoj Slovenska, orientuješ sa v téme komunitného rozvoja a vzdelávania a máš skvelé organizačné a komunikačné zručnosti a projektový manažment v malíčku? Podeľ sa o svoje pracovné skúsenosti a nadšenie s Karpatskou nadáciou.
Predstavitelia mimovládok sa stretli na intenzívnom vzdelávacom kurze s názvom Odolnosť a stabilita v neziskových organizáciách. Školenie im pomôže posilniť ich odolnosť a stabilitu, a zároveň nadviazať spoluprácu medzi partnermi, ktorí sa venujú ochrane práv a inklúzii. Účastníci si vyskúšali tvorbu stratégie v organizácii, rozobrali, ako by mal prebiehať proces facilitácie a zamerali sa aj na posilňovanie odolnosti neziskoviek so zameraním na systémový prístup. 
Hľadáme posilu do tímu Karpatskej nadácie na pozíciu finančný manažér/finančná manažérka. Táto pozícia zastreší kontrolu finančných projektov, účtovníctvo a GDPR.
Zaujíma vás práca s rómskymi deťmi v marginalizovaných rómskych komunitách? Chcete získať vedomosti a osobné zručnosti priamo v teréne v komunitnom centre alebo inej organizácii, ktorá pomáha ľuďom, mamičkám a deťom v marginalizovaných rómskych komunitách?
Do belgického mesta Gent cestuje takmer celá Európa, aby sa naučila, ako sa robí inklúzia vo vzdelávaní a starostlivosti o deti. Nedávno sme ho navštívili aj my a s úžasom sledovali, že jasle sú otvorené od skorého rána až do večera, aby rodičia mohli pracovať. Že ku kvalitnému vzdelávaniu sa dostanú aj rodiny z chudobného prostredia a ku každej z nich sa pristupuje individuálne a s veľkým rešpektom. V holandskom Leidene sme zasa zistili, že dieťa tam vyrastá ako pavúk v sieti.
Otvárame ďalší ročník grantového programu Máme radi východ. Opäť podporíme projekty zamerané na neformálnu kultúru a aktívne i zdravšie trávenie voľného času. Cieľom je, aby tieto projekty spojili rôznych aktérov, vytvorili nové a posilnili už existujúce komunity.
Vojna na Ukrajine stále trvá a na Slovensku doteraz o dočasnú ochranu požiadalo viac ako 111 000 utečencov. Ide prevažne o ženy, deti, starších ľudí i ľudí z rôznych zraniteľných skupín. Aj preto sme otvorili ďalšiu výzvu grantového programu – Máme radi Ukrajinu 2.0.
Program podporí projekty, ktoré zabezpečia spravodlivý prístup k inkluzívnemu vzdelávaniu a starostlivosti pre deti v ranom detstve. Pomôžu najmä deťom utekajúcim pred vojnou na Ukrajine, ale aj iným deťom v núdzi na Slovensku. Do programu sa prihlásilo 106 projektov, odborná komisia vybrala 25 z nich, celkovo prerozdelíme 1 001 248 eur.
35 000 eur pomôže organizáciám a mestskej časti v košickom kraji, aby svojpomocne riešili problémy, ktorým pravidelne čelia a aby spolupracovali s obyvateľmi, komunitami, firmami či inými organizáciami. Pretože len keď budeme spolupracovať, tak môžeme postupne vytvárať silný región a silnú spoločnosť.
Len 30 % Slovákov si myslí, že gejovia, lesby a bi ľudia by mali mať rovnaké práva ako heterosexuálni ľudia (údaj z Eurobarometra 2019). Drvivá väčšina Slovákov ale nemá osobnú skúsenosť s LGBTI+ komunitou a názor si vytvára na základe médií či výrokov politikov. A to je problém. Pretože rétorika niektorých médií aj politikov nie je pravdivá, korektná ani rešpektujúca.