Výzva podporí kreatívne, zážitkové a praktické projekty, ktoré prispejú k zdravému životnému štýlu, neformálnej kultúre a zlepšovaniu života v obciach i mestách. Tieto projekty by mali vzniknúť spoluprácou jednotlivcov, komunít, organizácií či firiem, aby spoločnou aktivitou vytvárali lepšie a krajšie východné Slovensko.
Karpatská nadácia ponúka vzdelávací a stážový program študentom vysokých škôl odboru sociálna práca alebo príbuzných odborov. Jeho cieľom je motivovať mladých ľudí na prácu v sociálnej oblasti, vybudovanie kompetencií na prácu s klientmi zo sociálne vylúčených komunít a posilniť kapacity organizácií.
Karpatská nadácia sa spojila s prešovskými občianskymi združeniami Podaj ďalej a Minoritas, aby na Ukrajinu doručili humanitárnu pomoc. Štyri dodávky plné potrebných vecí sa na cestu vybrali 24. marca ráno. K posádke sa pridali aj naša riaditeľka Laura Dittel a fotograf Róbert Németi. Komu doručili tovar, čo sa deje s ukrajinskými sirotami a ako to teraz vyzerá v Užhorode?
Podporiť komunity a obce pri riešení problémov, motivovať k dlhodobej spolupráci a partnerstvám, prinášať inovatívne riešenia. To sú len základné ciele grantového programu Magna pre región, ktorý realizujeme dlhodobo vďaka spoločnosti Magna PT s.r.o. Tento rok podporíme 5 projektov sumou 11 500 eur.
Konferencia sa zameria na postavenie i silu žien a zvyšovanie zamestnateľnosti žien z marginalizovaných rómskych komunít na Slovensku. Predstaví výsledky našej výskumnej štúdie o postavení žien v Dobšinej a Veľkom Krtíši, ale aj „cesty“ Rómiek, ktoré uspeli na trhu práce.
Vojna na Ukrajine a z nej vyplývajúca utečenecká kríza stavia mimovládny neziskový sektor pred náročné obdobie. Už teraz organizácie vynaložili množstvo úsilia, energie a financií na pomoc obyvateľom z Ukrajiny. Pri hľadaní ďalších zdrojov čoraz častejšie využívajú rôzne kampane. Ako ich však pripraviť a realizovať tak, aby boli čo najúspešnejšie?
Spustili sme kampaň Máme radi Ukrajinu, ktorá podporí mimovládky, neziskovky, miestne samosprávy a školy na východnom Slovensku v práci s utečencami z Ukrajiny. Osobitný zreteľ dostanú organizácie pracujúce s rómskymi utečencami a s témou obchodovania s ľuďmi.
Slovensko a najmä niektoré jeho regióny trápi „odliv mozgov“. Ľudia odchádzajú nielen za lepšou prácou, ale aj za lepším štúdiom. Ono by to nemusel byť až taký problém, keby sa vrátili. A v prostredí, ktoré poznajú najlepšie, by aplikovali dobré nápady zo zahraničia.
Slovenskí stredoškoláci, ale aj mnohí vysokoškoláci sa často sťažujú na málo možností praxe počas štúdia. Výsledkom sú neskúsení a ustráchaní absolventi, do ktorých musí zamestnávateľ investovať mnoho času aj energie. A nielen to.
Sumou 28 tisíc eur sme podporili 10 základných škôl a 9 učiteliek/učiteľov budúcnosti.
Hutnícka spoločnosť U. S. Steel Košice, s.r.o. v spolupráci s Karpatskou nadáciou otvorila 15. ročník grantového programu Spoločne pre región 2022, ktorý podporí lokálne projekty s aktívnym zapojením obyvateľov.
Druhá vlna korony spôsobila zatvorenie škôl a pre mnohé deti sa tak zatvorili aj dvere k vzdelaniu! Niektoré deti nemôžu vypracovať domáce úlohy, ak nemajú doma písacie potreby, pokojný priestor či dokonca dostatok svetla. Tak sú odkázané na výučbu v školách, ale čo sa stane, keď sa školy pre koronu zatvoria?