Podporený, motivovaný a kompetentný učiteľ či učiteľka môže kvalitne vzdelávať všetky deti, aj tie zo sociálne slabého prostredia alebo s dodatočnými potrebami. Preto sa na Slovensku potrebujeme zamerať práve na vzdelávanie a podporu učiteľov a na to, aby bolo toto povolanie dostatočne ohodnotené i atraktívne. Takto sa krok po kroku priblížime k inklúzii, bez ktorej neexistuje kvalitné vzdelávanie ani rešpektujúca a prosperujúca spoločnosť.
Grantový program Magna pre región sa tento rok zameral na zvyšovanie tolerancie v spoločnosti. Finančne podporí stredné školy, mestá, obce i komunity v Košickom samosprávnom kraji, ktoré prispejú k budovaniu povedomia o rozmanitosti a rešpektu k nej. Zároveň sa zameriavajú na začleňovanie znevýhodnených ľudí do spoločnosti.
Tento ročník programu sa preto zameral na na rozvoj kritického myslenia, schopnosť rozpoznávať dezinformácie a hoaxy, vzdelávanie informačno-komunikačných technológií, zodpovedný a spravodlivý rozvoj digitálnych zručností a budovanie zodpovedného prístupu k životu.
Tento rok sa uskutočnil už tretí ročník inkluzívneho tábora pre deti zo znevýhodnených komunít. Tábor zameraný na tvorbu filmov ponúkol deťom neopakovateľný zážitok plný kreativity a spolupráce.
„Nikdy som neverila, že raz prídem o všetko,“ hovorí Olga Kalinenko, ktorá musela utiecť zo zbombardovanej Ukrajiny a útočisko našla v malej slovenskej dedine Hrabušice. Natrafila tu na zopár miestnych ľudí, ktorí jej rodine podali pomocnú ruku a začali sa diať veci...
Divokú prírodu, vydarené počasie a more húb si užili účastníci 50-km trasy Karpatskej vandrovky. Približne v polovici cesty sa k ním pridali 25-tkári, aby všetci spoločne vandrovali časťou trasy SNP a podporili tak dobré nápady na východnom Slovensku.
Grantový program Školy budúcnosti sa v roku 2023 zameriava najmä na rozvoj kritického myslenia a schopnosť rozpoznávať dezinformácie a hoaxy. Okrem toho podporí aj vzdelávanie informačno-komunikačných technológií, zodpovedný a spravodlivý rozvoj digitálnych zručností a budovanie zodpovedného prístupu k životu.
Aj na to odpovie záverečná konferencia z pilotnej realizácie nášho programu UPre ženy, ktorý komplexne posilňuje rómske ženy a podporuje ich pri zabezpečení živobytia. Bližšie sa pozrieme na problematiku rodovo podmieneného násilia voči ženám zo znevýhodneného prostredia v kontexte udržania si práce. Podelíme sa o stratégie, ako pracovať so zamestnávateľmi na vytváraní pracovných príležitostí pre dlhodobo nezamestnané ženy.
Deň nezávislosti Ukrajiny je pre Ukrajincov a Ukrajinky veľmi významným dňom. Jeho oslava tento rok spojila deti a ich rodičov v kultúrnom centre v Žiline.
Ak premýšľate nad blížiacou sa vandrovkou, prečítajte si článok s víťazom tej minuloročnej. Košičan Tomáš Somorovský veľkú časť 50 km trate prebehol a do cieľa prišiel za necelých 8 hodín. Aká bola atmosféra na trati, čo bolo najnáročnejšie a ako trénuje počas roka?
Pri hre sa deti uvoľnia, nemyslia na každodenné problémy a minulosť a postupne nachádzajú duševnú aj telesnú rovnováhu. Práve preto sa v Skalici rozhodli pomôcť deťom z rôznych prostredí nájsť si kamarátov a začleniť sa do komunity. To všetko pomocou športu a hier.
Sme radi, že náš grantový program Máme radi východ aj tento rok podporí dobré nápady, ktoré podporujú neformálnu kultúru a aktívne i zdravšie trávenie voľného času. Okrem toho, že sa na východe vďaka projektom udeje niečo dobré a prospešné, spoja sa pritom ľudia z rôznych odborov, posilnia sa existujúce komunity alebo vzniknú nové.