Na Medzinárodnej konferencii o inkluzívnom vzdelávaní budeme diskutovať o aktuálnej situácii inkluzívneho vzdelávania na Slovensku, prinesieme inšpiráciu zo zahraničia a budeme spoločne hľadať cestu vpred.
Cieľom konferencie je zdieľať príklady politík v oblasti inklúzie, praktické skúsenosti a výskumy vo vzdelávaní a poučiť sa zo skúsenosti iných.
O akých témach sa budeme rozprávať ?
- o pokroku a prebiehajúcich snahách v oblasti inkluzívneho vzdelávania na Slovensku a o tom, ako identifikovať pretrvávajúce prekážky pri zabezpečovaní kvalitného vzdelávania pre každé dieťa,
- o politicky relevantných medzinárodných skúsenostiach týkajúcich sa kvalitného inkluzívneho vzdelávania, ktoré môžu inšpirovať tvorbu politík,
- o príkladoch dobrej praxe zo Slovenska a iných krajín pri riešení segregácie vo vzdelávaní a o možnostiach systémových riešení segregácie,
- o príkladoch dobrej praxe zo Slovenska o tom, ako prístupniť vzdelávanie deťom utečencov a ich rodičom a ako im poskytnúť potrebnú podporu,
- o tom, prečo je dôležité počiatočné a priebežné vzdelávanie učiteľov, aká je jeho kľúčová úloha pre podporu nadobúdania požadovaných kompetencií pre všetky deti, a prečo by malo byť súčasťou ďalšej fázy reformy vzdelávania.
Pre koho je konferencia určená?
Konferencia je určená pre tvorcov politík a odborníkov v oblasti vzdelávania i praxe a tiež zástupcov akademických, výskumných, medzinárodných a mimovládnych organizácií.
Na čo sa môžete tešiť ?
prezentácie
panelové diskusie
pracovné skupiny
Master Classes
Prečo?
Vláda SR považuje inkluzívne vzdelávanie za svoju prioritu a kľúčový prvok, ktorý určuje kvalitu života a príležitostí. Preto vynakladá úsilie na prijatie stratégie a opatrení na zabezpečenie inklúzie detí so zdravotným znevýhodnením, rómskych detí a iných zraniteľných detí do vzdelávania. Naďalej však čelí pretrvávajúcim výzvam, najmä pokiaľ ide o účasť na predprimárnom vzdelávaní a začleňovanie zraniteľných a marginalizovaných skupín. V súvislosti s nedávnym prílevom detí ukrajinských utečencov vláda zaviedla opatrenia na podporu zaradenia týchto detí do slovenských škôl. Napriek tomu mnoho detí a mladých ľudí zostáva súčasťou online ukrajinského vzdelávania s obmedzenými alebo takmer žiadnymi príležitosťami na vzájomné stretávanie sa s hostiteľskou komunitou.
Konferencia bude informačne bohatým miestom, ktoré umožní výmenu poznatkov o politikách a praxi inkluzívneho vzdelávania s cieľom ďalej podporiť snahu Slovenska o zabezpečenie vzdelávania každého dieťaťa systematickým, koherentným a holistickým spôsobom.
Sprievodný program
Na konferencii vystúpia
Účasť na konferencii je bezplatná.
Účastníci konferencie si zabezpečujú ubytovanie individuálne, na vlastné náklady.
Tlmočenie je zabezpečené.
Konferenciu organizujeme v rámci spoločného grantového programu Spolu pre deti.
Bližšie informácie radi poskytneme na petra.vancova@karpatskanadacia.sk
This International Conference on Inclusive Education offers a forum to discuss the current situation of inclusive education in Slovakia, bring inspiration from abroad, and look for a way forward together.
It provides an opportunity to share and learn from experiences and examples of inclusion policies, practice and research in education.
What topics will be discussed?
- progress and ongoing efforts in inclusive education in Slovakia and remaining barriers to ensuring quality education for every child;
- policy-relevant international experiences related to quality, inclusive education that can help inform policymaking;
- good practices in addressing segregation in education from Slovakia and other countries and ways in which segregation can be tackled in a systemic way;
- examples of good practice from Slovakia on how to make education accessible to refugee children and their parents and how to provide them with the necessary support;
- the importance of initial and in-service teacher training as key to supporting required competencies for all children, and the next phase of reform for Slovakia.
Who is the audience?
The conference aims to bring together policymakers, education experts, practitioners and representatives from academic, research, international, and non-governmental organizations.
What can you look forward to?
plenary sessions
panel discussions
working groups
Master Classes
Why?
The government of Slovakia prioritizes inclusive education as a key determinant of quality of life and opportunities and has made efforts in adopting strategies and measures to ensure inclusion of children with disabilities, Roma children and other vulnerable children in education. However, challenges remain, particularly in terms of preschool enrolment and the inclusion of vulnerable and marginalized groups. With the recent influx of Ukrainian refugee children, the government introduced measures to promote the enrolment of Ukrainian refugee children in Slovak schools. Still, many children and young people remain in online Ukrainian education, with limited or no opportunity for peer interactions with the host community.
The conference provides a forum to gather and exchange on inclusive education policies and practices to help further inform and support Slovakia’s efforts at ensuring the learning of every child in a systematic, coherent and holistic manner.
Additional program
Key speakers at the Conference
Participation in the conference is free.
The conference is organized as a part of the Together for Children grant programme.
For more information, please, contact us at petra.vancova@karpatskanadacia.sk