Otvárame ďalší ročník grantového programu Máme radi východ. Opäť podporíme projekty zamerané na neformálnu kultúru a aktívne i zdravšie trávenie voľného času. Cieľom je, aby tieto projekty spojili rôznych aktérov, vytvorili nové a posilnili už existujúce komunity.
Vojna na Ukrajine stále trvá a na Slovensku doteraz o dočasnú ochranu požiadalo viac ako 111 000 utečencov. Ide prevažne o ženy, deti, starších ľudí i ľudí z rôznych zraniteľných skupín. Aj preto sme otvorili ďalšiu výzvu grantového programu – Máme radi Ukrajinu 2.0.
Program podporí projekty, ktoré zabezpečia spravodlivý prístup k inkluzívnemu vzdelávaniu a starostlivosti pre deti v ranom detstve. Pomôžu najmä deťom utekajúcim pred vojnou na Ukrajine, ale aj iným deťom v núdzi na Slovensku. Do programu sa prihlásilo 106 projektov, odborná komisia vybrala 25 z nich, celkovo prerozdelíme 1 001 248 eur.
35 000 eur pomôže organizáciám a mestskej časti v košickom kraji, aby svojpomocne riešili problémy, ktorým pravidelne čelia a aby spolupracovali s obyvateľmi, komunitami, firmami či inými organizáciami. Pretože len keď budeme spolupracovať, tak môžeme postupne vytvárať silný región a silnú spoločnosť.
Len 30 % Slovákov si myslí, že gejovia, lesby a bi ľudia by mali mať rovnaké práva ako heterosexuálni ľudia (údaj z Eurobarometra 2019). Drvivá väčšina Slovákov ale nemá osobnú skúsenosť s LGBTI+ komunitou a názor si vytvára na základe médií či výrokov politikov. A to je problém. Pretože rétorika niektorých médií aj politikov nie je pravdivá, korektná ani rešpektujúca.
Kurz sebaobrany učil ženy, ako sa vyhnúť konfliktu, pracovať so stresom a nájsť svoju vnútornú silu. A ako sa ubrániť, keď sa už napadnutiu vyhnúť nedá.
Keď sme boli na návšteve vo Wellingtone, kde pracujú a žijú aj slovenské rodiny, videli sme, ako v jednej špičkovej triede na výtvarnej výchove kreslili britské deti detailnú chrbticu a rómske deti zo Sabinova jednoduchého motýľa. A riaditeľ tej školy povedal, že je to úplne v poriadku, že žiaci jednej triedy v rovnakom veku kreslia odlišné veci. Pretože majú odlišné zručnosti.
Manažér/ka grantového programu bude zodpovedať za úspešnú realizáciu grantového programu Spolu pre deti so zameraním na západné a stredné Slovensko. Bude zodpovedať za konzultovanie a monitorovanie projektov podporených v rámci programu Spolu pre deti.
Spojili sme sa s organizáciou UNICEF, aby sme pomohli deťom na Slovensku. Náš spoločný program Spolu pre deti podporí samosprávy, školy, škôlky či mimovládne neziskové organizácie a ďalších, aby mohli zabezpečiť spravodlivý a inkluzívny prístup k ranej starostlivosti a vzdelávaniu malých detí. Zameraný je najmä na deti, ktoré utiekli pred vojnou z Ukrajiny, ale aj iné zraniteľné deti.
Grantový program Školy budúcnosti podporí 10 inovatívnych základných škôl a organizácií a 1 učiteľku, ktorá svojich žiakov učí kreatívnym spôsobom.
Koordinátor/ka vzdelávania bude zodpovedať za realizáciu vzdelávacích aktivít programu Spolu pre deti (školení, mentoringu a konferencie) pre zástupcov samospráv, pedagógov a iných relevantných pracovníkov pracujúcich s deťmi vo veku od 0 do 10 rokov v rámci celého Slovenska.
Rok 2022 nás posunul o míle dopredu. Urgentne sme dokázali pomáhať ľuďom utekajúcim pred vojnou na Ukrajine, zorganizovali sme najlepší ročník Karpatskej vandrovky, spustili skvelý program UPre ženy inšpirovaným netradičným nápadom z Indie, otvorili sme nový grantový program a zrealizovali mnoho ďalších prospešných aktivít. Tie najdôležitejšie sme zhrnuli do krátkeho videa. Určite pozerajte do konca, dočkáte sa skvelého BONUSU z nášho teambuildingu.