Aj veľké svetové firmy, ako Facebook, Intel, Microsoft, Adobe či Apple často vyrobia dokonalý výrobok, vychytajú na ňom všetky muchy, no zákazníci ho nakoniec aj tak nechcú. Tvrdí Piet Grymonprez, ktorý bol riaditeľom pre výskum na Howest University of Applied Sciences a spolupracoval práve so spoločnosťami, ako Apple, Intel, Adobe, Microsoft, Barco či Arkema. Práve tam zistil, že vývojári sa zameriavajú na dokonalosť a perfektnú funkcionalitu, ale zabúdajú pritom na to, komu to bude slúžiť a s akým účelom. Aj preto Piet s ďalšími dvomi kamarátmi vymyslel celosvetový vzdelávací program MyMachine.
V Karpatskej nadácii sa snažíme o to, aby sa obyvatelia, komunity, firmy či organizácie spájali a spoločne tvorili krajšie východné Slovensko. Nielen preto, že spoločne urobíme viac práce, ale prepájaním ľudí z rôznych oborov si rozširujeme obzory, stretávame sa s inými názormi a učíme sa ich počúvať a reagovať na nich. Častokrát pritom vychádzame zo svojej komfortnej zóny, a to je dôležité.
Program Prebuďme spiace doliny mi otvoril ďalšie dvere, ktorými môžem postupovať na ceste k Zero Waste životnému štýlu a zapojiť do toho aj iných obyvateľov Gemera. Tak ako šéfkuchár Jamie Oliver učí ľudí spracovať suroviny do poslednej omrvinky, je aj mojou ambíciou spracovať možné zdroje do posledného kúska. Program mi dal 1. parádne kontakty, 2. perfektné tipy na miesta a aktivity v regióne a 3. informácie o projektovom manažmente, ktoré sú pre moju prácu mimoriadne prínosné.
Študenti sociálnej práce a ošetrovateľstva častokrát nevedia, aká práca ich čaká v teréne. Čo všetko to zahŕňa nielen fyzicky, ale aj emocionálne, keďže častokrát pracujú s marginalizovanými komunitami. Aj preto v rámci nášho Programu rozvoja rómskych komunít organizujeme 10-dňovú stáž práve pre týchto študentov. A aby sme ich nehodili rovno do vody, absolvovali sme s nimi ešte pred tým 3-dňové stretnutie plné konkrétnych a užitočných informácií a podnetov.
Lucia Gomolák dáva deťom z chudobných rómskych osád tri dôležité veci – čas, priestor a pozornosť. V jej školskom FIE klube sa deti učia samostatne premýšľať, porozumieť svetu okolo seba, nachádzať riešenia a robiť rozhodnutia. FIE je skratka pre metódu Feuersteinového inštrumentálneho obohacovania, keď lektor cez pracovné nástroje pomáha svojmu žiakovi rozvíjať schopnosť myslieť a učiť sa.
Ako komunikovať s rodičmi chudobných detí a vyvarovať sa konfliktom, ako narábať s bábätkom, ako si vybudovať poznateľnú značku úplne od nuly, ako vybudovať stabilnú organizáciu. Nielen toto boli hlavné témy sústredenia v rámci nášho grantového Programu rozvoja rómskych komunít. Organizovali sme ho pre členov organizácií, ktoré finančne podporujeme, 3. a 4. júna 2022 v KC Kláštor v Rožňave.
Unikátna štúdia UPre ženy: postavenie a empowerment žien vo vybraných marginalizovaných rómskych komunitách mapuje, čo, kto a najmä akým spôsobom pomáha rómskym ženám zlepšiť ich postavenie a životné podmienky. Výskumníci sa pritom zamerali tiež na empowerment, nástroj používaný pri rozvoji komunít po celom svete. Zjednodušene ide o to: naučiť ľudí chytiť si rybu a nie im ju hotovú dať.
Rok 2021 bol pandemický, a teda náročný. No keby sme chceli tento článok začať pozitívne, zaraz by sme napísali, že rok 2021 do nadácie priniesol množstvo pozitívnej energie, prejavenej spolupatričnosti, darcovstva a dobrovoľníctva. Pretože tak to v mimovládkach chodí – veľmi náročné situácie ešte viac zomknú a nakopnú ľudí z neziskového sektora.
Aj to sa dozviete v novom diele nášho podcastu Dobré správy z východu s jaskyniarom Gabrielom Lešinským.
Spustili sme druhý ročník programu Prebuďme spiace doliny zameraný na Horný Gemer. Hľadáme aktívnych ľudí z tohto regiónu, ktorí absolvujú intenzívne bezplatné vzdelávanie, stretnú sa s odborníkmi a dostanú možnosť získať peniaze na realizáciu svojho projektu.
Vyzbierať peniaze na svoj projekt môžete cez fundraisingovú či crowdfundingovú kampaň. Musí byť však dobre premyslená, nastavená a zrealizovaná. Existujú rôzne návody, ako to urobiť. My vám prinášame 17 konkrétnych tipov, ktoré povedali vynikajúci a dlhoroční fundraiseri na Slovensko-českej konferencii v Košiciach.
Film Mother of Apostles je prosbou o koniec vojny nielen na Ukrajine, ale vojen po celom svete. Aj preto dojíma divákov naprieč zemeguľou a získava mnoho ocenení. Dobrá správa je, že film sa bude premietať vo štvrtok 19. mája 2022 v košickej Tabačke Kulturfabrik a po skončení sa uskutoční diskusia s tvorcami filmu – režisér Zaza Buadze a producent Dmytro Ovechkin. Celý výťažok zo vstupného poputuje Karpatskej nadácii na humanitárnu pomoc Ukrajine.